Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-03-30| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Mapy biomasy leśnej z danych radarowych


W ramach projektu „BIOMASAR” finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) opracowano nowy algorytm pozyskiwania danych do map biomasy lasów borealnych. Źródłem tych informacji są obrazy wykonywane z zastosowaniem techniki radarowej ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar) z pokładu satelity Envisat.

W celu sprawdzenia działania nowego algorytmu wybranych zostało kilka pól testowych w Skandynawii, Kanadzie i na Syberii, dla których dostępne były zarówno zobrazowania ASAR, jak i wyniki pomiarów wykonywanych „in situ”. Badania wykazały, że na podstawie danych ASAR można generować mapy biomasy leśnej dla całej strefy borealnej o rozdzielczości przestrzennej 10 km i dokładności 20%, uzyskując bardziej wiarygodne dane niż w przypadku systemu SAR (Synthetic Aperture Radar).

Mapy biomasy leśnej są bardzo pomocne dla naukowców przy analizach cyklu obiegu węgla w środowisku i przewidywaniu zmian klimatu Ziemi. Dotyczy to w szczególności ogromnych obszarów lasów borealnych (nazywanych także tajgą), które pokrywają ok. 14,5% powierzchni lądów, tworząc ekosystem rozciągający się przez tereny Rosji, Europy Północnej, Kanady oraz Alaski. W tajdze zgromadzone jest o 1/3 więcej zasobów węgla w przeliczeniu na 1 ha niż w lasach tropikalnych. Obszary te uznawane są za globalne „hotspoty”, a więc miejsca mające znaczący wpływ na obieg ciepła w atmosferze.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS