Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-30| Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje

XVIII-wieczna mapa po pruskim zaborcy


Zbiory kartograficzne Muzeum Ziemi Wschowskiej wzbogaciły się w ostatnim czasie o wyjątkowo cenny eksponat. Jest to zachowana w bardzo dobrym stanie mapa z 1798 roku przedstawiająca w skali 1:200 000 tereny dzisiejszego powiatu wschowskiego oraz fragmenty powiatów babimojskiego, kościańskiego i krobskiego, a nawet fragmenty ziemi nowosolskiej.

Na mapie można znaleźć też takie miejscowości, jak Wolsztyn czy Głogów. Przedstawia ona precyzyjnie układ dróg, cieków wodnych, przepraw oraz rozmieszczenie budynków. Autorem opracowania jest niemiecki kartograf Daniel Friedrich Sotzmann, a rytownikiem Paulus Schmidt. „Ta mapa to unikat” – powiedział Dariusz Czwojdrak ze wschowskiego muzeum. Opracowanie trafiło do Muzeum Ziemi Wschowskiej z poznańskiego antykwariatu, który wszedł w posiadanie całego atlasu dawnego województwa wielkopolskiego. Jest to zbiór 17 map, wszystkie datowane na rok 1798 rok, mniej więcej formatu A3. Powstały one kilka lat po III rozbiorze Polski, a Niemcy wchodząc na nowe tereny, chcieli jak najszybciej poznać swój nowy nabytek.
Zakupiona przez Muzeum Ziemi Wschowskiej mapa zostanie zaprezentowana podczas wrześniowej wystawy poświęconej kartografii i przestrzennemu rozwojowi Wschowy.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama