Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-03-15| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Nowa jakość w badaniach jonosfery


NASA zakończyła testowanie trzech instrumentów, które już wkrótce z pokładu satelity FASTSAT-HSV01 będą mierzyły właściwości jonosfery dla całej kuli ziemskiej. Aparat ten ma zapewnić dokładniejsze wyznaczanie opóźnienia jonosferycznego, a w konsekwencji większą precyzję systemu GPS.

Na satelicie zainstalowane zostaną trzy urządzenia pomiarowe: MINI-ME, PISA oraz TTI. Pierwsze odpowiedzialne będzie za badanie neutralnych atomów w plazmie. Jego nazwa pochodzi od skrótu Miniature Imager for Neutral Ionospheric atoms and Magnetospheric Electrons. PISA (Plasma Impedance Spectrum Analyzer) będzie z kolei mierzyć gęstość elektronów w jonosferze. Jest to czynnik, który w największym stopniu determinuje opóźnienie jonosferyczne. Trzecim podzespołem jest TTI (Thermospheric Temperature Imager), który będzie generować profile termiczne atmosfery dla wysokości od 90 do 270 km nad powierzchnią Ziemi.

Wszystkie instrumenty z powodzeniem przeszły już testy wytrzymałościowe. Inżynierowie z NASA badali m.in. ich odporność na wibracje, wysoką temperaturę oraz promieniowanie elektromagnetyczne. Satelita FASTSAT-HSV01 (Fast, Affordable, Science and Technology Satellite, Huntsville) wraz z trzema podobnymi aparatami ma być wystrzelony najwcześniej 28 maja 2010 roku.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS