|2010-03-09|
Geodezja, Mapy, Prawo, Przetargi, Software
EWIDentny monopol potwierdzony przez prezesa UZP
Wyniki kontroli doraźnej przeprowadzonej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie postępowania przetargowego na modernizację ewidencji gruntów i budynków dla dwóch gmin powiatu słupskiego nie pozostawiają wątpliwości, że zamawiający naruszył artykuły ustawy Prawo zamówień publicznych. Kontrola dotyczyła zasadności wymogu dysponowania przez wykonawców oprogramowaniem EWID oraz specjalnymi certyfikatami do jego obsługi w celu wykonania tegoż zamówienia.
Kontrola postępowania przetargowego objęła przetarg nieograniczony ogłoszony przez starostę słupskiego w 2009 roku na modernizację ewidencji gruntów i budynków dla gmin Kobylnica i Dębnica Kaszubska (wartość zamówienia: 508 tys. zł). W informacji pokontrolnej (z 19 lutego br.) prezes Urzędu Zamówień Publicznych stwierdził m.in., że:
1. Żądanie przez zamawiającego od wykonawców przedłożenia dokumentów potwierdzających, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, posiadają m.in. certyfikaty ukończenia szkolenia obejmującego napełnianie bazy danych i obsługę systemu informatycznego EWID 2000 stanowi naruszenie art. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Według UZP zamawiający żądał dokumentu niewymienionego w przepisach rozporządzenia PRM z 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.
2. Żądanie zamawiającego, by wykonawcy zamówienia dysponowali licencyjnym oprogramowaniem EWID 2000 (lub równoważnym) stanowi naruszenie art. 22 ust. 2 (w związku z art. 7 ust 1) ww. ustawy. Według UZP wymiana danych ewidencyjnych (zgodnie z rozp. MRRiB z 29 stycznia 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków) odbywa się z wykorzystaniem formatu SWDE, zatem przepis ten nie uprawnia zamawiającego do stawiania wymogu posiadania konkretnego oprogramowania, czyli wykonawca może posiadać inne równoważne oprogramowanie generujące pliki w tym formacie. W ocenie UZP zamawiający w istocie wymagał dysponowania przez wykonawców ubiegających się o zamówienie jedynie oprogramowaniem EWID 2000 wersja 7.4 (lub wyższa), ponieważ nie był w stanie wyjaśnić wykonawcom składającym zapytania do treści SIWZ, na czym równoważność oprogramowania ma polegać. 3. Wskazanie przez zamawiającego w specyfikacji zamówienia posiadanego przez niego oprogramowania jest zbędne i narusza art. 29 ust. 3 ww. ustawy. Pełna treść wyniku kontroli UZP
O wynikach kontroli UZP zawiadomił m.in. starostę słupskiego oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Sprawa jest o tyle istotna, że nadal ogłaszane są przetargi, w których zamawiający wymaga od wykonawcy spełnienia podobnych warunków. Przykładem może być ogłoszony przez zarząd powiatu toruńskiego 26 lutego 2010 r. przetarg na sporządzenie numerycznego opracowania mapy zasadniczej.
Problem był opisany w GEODECIE 10/2009 (EWIDentny monopol), więcej w GEODECIE 4/2010
Jerzy Przywara
|