Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-01| Mapy, Edukacja, Instytucje

U kartografów o czasach PRL-u


Jak w niecałe 20 lat udało się opracować ponad 16 tys. godeł map topograficznych Polski, po co Oddział Topograficzny WP angażował blisko połowę swoich środków w kartowanie Europy Zachodniej i dlaczego efekty tych prac zszokowały NATO – między innymi o tym opowiadał dzisiaj (1 marca) płk dr Eugeniusz Sobczyński, były szef Zarządu Geografii Wojskowej, podczas otwartego zebrania Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tematem spotkania była „Służba Topograficzna Wojska Polskiego w latach 1945-1990 w okowach radzieckiej doktryny politycznej”.
Jak wielokrotnie podkreślał płk Sobczyński, niemal cały ten okres dla polskiej kartografii wojskowej i cywilnej oznaczał całkowite uzależnienie od władz Związku Radzieckiego. Podczas zebrania szczegółowo przybliżył, jakie były efekty tego stanu rzeczy.

Tuż po II wojnie światowej zasłużeni pracownicy przedwojennego Wojskowego Instytutu Geograficznego wracali do kraju, by swoją wiedzą wspierać odbudowę kraju. Jak się jednak okazało, wielu z nich albo nie przyjęto z powrotem do służby, albo wydalono z niej jeszcze przed 1951 rokiem. W 1949 roku postanowiono zlikwidować WIG i na jego miejsce powołać IX Oddział Topograficzny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W nowym oddziale, podobnie jak w pozostałych krajach tzw. demokracji ludowej, wdrożono radziecki model organizacji.

W praktyce oznaczało to m.in. konieczność redagowania map według sowieckich instrukcji. ZSRR wpływał także na sam zakres prac prowadzonych w krajach „bloku wschodniego”, o czym informowano je na cyklicznych konferencjach. Jak podkreślał podczas zebrania płk. Sobczyński, mimo wielu negatywnych konsekwencji tego stanu rzeczy, były także i plusy. Polska armia nie byłaby bowiem w stanie sama przeprowadzić tylu prac kartograficznych. Wspomnieć tutaj wystarczy choćby o zdjęciach topograficznych wykonanych w latach 1953-59 (w skali 1:25 000) oraz 1956-75 (1:10 000). Ich efektem jest grubo ponad 20 tys. godeł dla całego kraju.

Okres PRL-u to jednak także czas rozdziału kartografii wojskowej i cywilnej, a w konsekwencji dublowanie prac oraz – jak to ujął płk Sobczyński – prymitywizacja kartografii cywilnej. Decyzją władz komunistycznej Polski utajniono bowiem nie tylko mapy w układzie 1942, lecz nawet przedwojenne materiały w skali 1:500 000! Służby cywilne otrzymały zaś opracowania dużo gorszej jakości. Najpierw były to tzw. mapy obrębowe. Charakteryzowała je duża niejednolitość grafiki i treści, jak również zniekształcenia długości (do 3 cm w skali 1:25 000) i kątów (do 10

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama