wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-22| Firma, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Jest o co walczyć, jeśli w grę wchodzi odzyskanie setek tysięcy złotychOd wygranej sprawy Edwarda Hamanna, geodety uprawnionego z Ciechanowa, zwiększa się liczba przypadków, w których firmy geodezyjne występują do starostw o zwrot nienależnie pobranych opłat.

Dowolność w interpretowaniu rozporządzenia o opłatach, słone ceny za kserokopię mapy (A-3 za ok. 20 zł), kartowanie czy skanowanie – to dobrze znane przedsiębiorcom realia powiatowej geodezji. Biorąc pod uwagę ostatnie rozstrzygnięcia (2008 i 2009 r.), przyznające bezspornie rację geodetom upominającym się o zwrot nienależnie pobranych kwot, można spodziewać się licznych procesów sądowych.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi (ze stycznia 2008 r.) żadne z rozporządzeń dotyczących wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne (akty z: 1998, 2000 i 2004 r.) nie daje starostom uprawnień do pobierania przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dodatkowych opłat za czynności związane ze sporządzaniem kopii i aktualizacją mapy zasadniczej. Jak orzekł sąd, „żaden przepis nie przewiduje możliwości ustanowienia opłat niewymienionych w tych rozporządzeniach, w szczególności w drodze uchwalenia aktów prawa miejscowego. Te zaś, zgodnie z art. 94 Konstytucji RP, mogą być wydawane jedynie na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie”.

Edward Hamann przez kilka lat udowadniał przed sądami, że faktura na prawie 6 tys. złotych wystawiona przez PODGiK w Wołominie nie ma podstawy prawnej, w innym procesie wywalczył z kolei zwrot od tego starostwa kilkunastu tysięcy złotych.
Skala problemu staje się widoczna, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że czas przedawnienia dla tego typu spraw wynosi 10 lat, a roczne wpływy do budżetu jednego starostwa z tytułu nieprawnie pobranych opłat mogą sięgnąć nawet ponad milion złotych. W przypadku pewnej podwarszawskiej firmy, która postanowiła walczyć o zwrot niesłusznie pobranych należności, kwota, jaką ma zwrócić jedno ze starostw, sięga kilkuset tysięcy złotych. Sprawa toczy się obecnie przed warszawskim sądem.

Liczne skargi i sygnały napływające od przedsiębiorców skłoniły Geodezyjną Izbę Gospodarczą do zorganizowania 25 lutego br. seminarium, które ma pokazać ścieżki prawne pozwalające na odzyskanie pieniędzy. Omówione zostaną m.in.: sprawy sądowe i wyroki, które zapadły w związku z niesłusznym naliczaniem opłat, procedury, jakie należy wszcząć w celu odzyskania pieniędzy, a także prawne aspekty stosowania cennika.
Seminarium odbędzie się w hotelu Logos w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33. Początek o godzinie 10.00.
Bliższe informacje na stronie internetowej GIG.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prawomocne wyroki Jest kilka wyroków, które są prawomocne i dotyczy to kilku firm. One już odzyskały swoje pieniądze.

| Ktos wie czy wyrok jest prawomocny?

Poszkodowany Na spotkaniu powinni pojawić się przedstawiciele GUGiK, aby jak najszybciej naprawić błędy zaniechania zgłaszanych kontroli i wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych.

Z tego co wiem zwrot nienależnie pobranych opłat jest jak najbardziej realny.

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS