wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-19| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Kataster

Geodezyjna awantura o 2 m drogi w Borutach


Spór o nowo zbudowaną drogę asfaltową z Łasi do Napiórk w gminie Rzewnie (woj. mazowieckie) zaczął się jesienią ubiegłego roku, donosi „Tygodnik Ostrołęcki”. Mieszkańcy wsi Boruty złożyli skargę na wójta, który według nich, „nie uwzględnił map geodezyjnych przy budowie drogi”.

Jak twierdzą mieszkańcy wsi, droga ma wszędzie dwanaście metrów, a przy skrzyżowaniach tylko dziesięć. „Jeden z urzędników pokazał nam w komputerze, że droga ma 12 metrów. Jak geodeta wymierzył ją na dziesięć metrów nie wiem, bo geodeta nigdy z nami rozmawiać nie chciał. Jak jest węższa, to ktoś musiał „zajumać” te dwa metry” – powiedział jeden z mieszkańców.

Skarga dotarła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. Nie została jednak rozpatrzona, gdyż to nie wójt, a Zarząd Dróg Powiatowych jest odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji geodezyjnej. Ponieważ spór narastał, w lutym br. zorganizowano spotkanie, na którym obecni byli m.in. wójt gminy Wiesław Oborski, dyrektor wydziału geodezji starostwa makowskiego Józef Iwiński i poseł PiS Henryk Kowalczyk. Podczas zebrania Iwiński tłumaczył, że „w dokumentacji geodezyjnej jest hierarchia wartości w pomiarach i wyrysach. Ludzie na mapie zobaczyli wpis 12 metrów w jednym miejscu. Ale najistotniejsze w przypadku szerokości dróg są miary bezpośrednie, w tym wypadku pomiary gruntów do uwłaszczeń z lat 70. Geodeta na ich podstawie wymierzył drogę”.
Jednak na narastające prośby mieszkańców poseł Kowalczyk obiecał wyjaśnić sprawę szerokości drogi w makowskiej geodezji. Józef Iwiński dziwił się temu: „nie rozumiem na jakiej podstawie poseł przyjmuje roszczenia od ludzi, którzy nie są stroną w tej sprawie” – stwierdził.
więcej

Źródło: Tygodnik Ostrołęcki


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
świetny przykład tak to właśnie wszystko wygląda na naszej pięknej polskiej wsi;)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS