Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-02-15| GNSS, Instytucje

Użytkownicy GNSS! Uwaga na Słońce!



W wypowiedzi dla BBC News eksperci ostrzegają przed rozpoczynającym się właśnie okresem zwiększonej aktywności Słońca. Dla wszystkich użytkowników nawigacji satelitarnej oznacza to nie tylko okresowe spadki dokładności, lecz nawet krótkotrwałe przerwy w odbiorze sygnału.

Najwyższa aktywność Słońca ma nastąpić za kilka lat, jednak jeszcze w tym roku należy być przygotowanym na problemy z odbiornikami satelitarnymi. Ich użytkownicy mogą spodziewać się dwóch rodzajów kłopotów związanych ze zwiększoną emisją promieniowania mikrofalowego. Po pierwsze, będą to kilkugodzinne, a nawet kilkudniowe spadki dokładności spowodowane zmianami w jonosferze. Profesor Cathryn Mitchell z Uniwersytetu w Bath przewiduje, że dokładność wyznaczania pozycji może spadać wówczas do około 10 metrów. Użytkownicy zwykłych odbiorników nawigacyjnych nie powinni więc tego odczuć w sposób szczególnie dotkliwy.

Drugim problemem będą silne eksplozje na powierzchni Słońca, które spowodują m.in. bardzo intensywną emisję promieniowania elektromagnetycznego na częstotliwości wykorzystywanej przez systemy nawigacyjne. W najgorszym przypadku ich konsekwencją będzie całkowita utrata łączności z satelitami, która może potrwać maksymalnie kilkadziesiąt minut. Niestety, przewidywanie tego typu zjawisk jest obecnie niemożliwe, toteż przerwy w pomiarach będą dla użytkowników odbiorników zupełnym zaskoczeniem, jednak nie częściej niż kilka razy w roku.

Bob Cockshott z Digital Systems Knowledge Transfer Network uspokaja jednak, że zwiększona aktywność Słońca będzie raczej źródłem irytacji niż np. przyczyną bankructwa firm korzystających z GPS.

Źródło: BBC News


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama