Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-02-11| Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Wielkopolscy archeolodzy korzystują z LiDAR-a


Z inicjatywy leszczyńskiej delegatury wielkopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w okolicach Piły przeprowadzono pilotażowy projekt wykorzystania lotniczego skanowania laserowego w pracach archeologicznych.

Pomiary dla obszaru 20 km kw. wykonała niemiecka firma TopScan. Ich koszt wyniósł 20 tys. euro. W rezultacie otrzymano numeryczny model pokrycia terenu, z którego przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania usunięto pokrywę leśną, co z kolei pozwoli na prowadzenie analiz związanych z lokalizacją obiektów archeologicznych.

Uczestnicy projektu zachwalają LiDAR, który okazuje się niezwykle przydatny przede wszystkim na obszarach zalesionych, a te zajmują blisko 30% powierzchni Polski. Według PAP jest to pierwszy przypadek zastosowania skaningu lotniczego w pracach archeologicznych. Pionierami wykorzystania tej technologii do poszukiwania obiektów zabytkowych byli Niemcy. W zachodnioeuropejskiej archeologii lotnicze skanowanie laserowe stało się powszechne po 2002 roku.

– Zastosowana przez nas metoda sprawdziła się. Namierzyliśmy kilka nieznanych wcześniej skupisk kurhanów rozlokowanych na zalesionym obszarze. Przed nami weryfikacja odkryć w terenie. Dobrym punktem odniesienia są stanowiska, które znamy. Te również zarejestrował LiDAR – wyjaśnia Jacek Nowakowski, inicjator projektu z delegatury WUOZ w Lesznie.

W najbliższych miesiącach archeolodzy zajmą się analizą wygenerowanej mapy i poszukiwaniem antropogenicznych form terenu. Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu IV (Ochrona Zabytków Archeologicznych).

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama