|2010-02-10|
GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje
Nagrody EADS Astrium dla polskich doktorantów
1 lutego br. Robert Laine z EADS Astrium wręczył w imieniu firmy nagrody za innowacyjne projekty kosmiczne Rafałowi Graczykowi oraz Marcinowi Stolarskiemu (obydwaj z Centrum Badań Kosmicznych PAN). Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na wizytę w Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej, lecz również na wsparcie finansowe i merytoryczne dla prowadzonych przez siiebie badań.
Projekt Marcina Stolarskiego realizowany jest na poziomie post-doktoratu i dotyczy opracowania nowej metody poprawy odporności na uszkodzenia systemu komputerowego dzięki potrójnej redundancji z wykorzystaniem mechanizmu autonomicznego naprawiania uszkodzonego komponentu. Zgodnie z treścią projektu, poprzez zastosowanie potrójnej redundancji systemu komputerowego i systemu głosowania w momencie, gdy jeden z systemów ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności zatrzymywania pracy całości. Wystarczy uszkodzony komponent naprawić, zsynchronizować z pozostałymi, a następnie go do nich podłączyć. Dodatkowo, jak mówi Marcin Stolarski, dzięki zastosowaniu układów FPGA (Field Programmable Gate Array) wszystkie komponenty (3 podsystemy, system głosowania, system naprawczy) tworzące skomplikowaną strukturę będą umieszczone w jednym układzie, który będzie miał takie same interfejsy jak system bez mechanizmów podwyższania wiarygodności.
Projekt Rafała Graczyka realizowany jest na poziomie doktoratu i ma na celu opracowanie technologii oraz zestawu narzędzi i oprogramowania, ułatwiających prace nad dynamiczną rekonfiguracją układów FPGA (Field Programmable Gate Array). Zmienianie ich zawartości (tj. struktury połączeń bloków logicznych, naprawianie błędów itp.) w czasie pracy odbywać się ma bez ich wyłączania. – Cały pomysł zakłada również częściową rekonfigurację, czyli zamianę jedynie części zawartości układu FPGA, jeśli pozostała część działa prawidłowo – tłumaczy Rafał Graczyk. Zbudowanie takiego zestawu narzędziowego otwiera nową ścieżkę rozwoju układów cyfrowych.
Zwycięskie prace zostały wybrane spośród sześciu propozycji nadesłanych przez zespół ekspertów z EADS Astrium i polskich uczonych. Wyróżnieni naukowcy latem 2010 roku wraz z delegacją polskich VIP-ów polecą do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, by uczestniczyć w starcie rakiety Ariane. Ponadto specjaliści z EADS Astrium będą służyć im pomocą podczas dalszych studiów.
Źródło: Marta Krywanis (POLSPACE)
|