wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-01| Prawo, Instytucje

Zmiany w prawie zamówień publicznych: będzie szybciej, ale czy lepiej?W piątek (29 stycznia) weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (DzU nr 223 z 29 grudnia 2009 r., poz. 1778). Najważniejsze zmiany dotyczą procedur składania i rozpatrywania odwołań. W zamierzeniu ustawodawców mają one przede wszystkim przyspieszyć udzielanie zamówień publicznych.

Nowelizacja likwiduje instytucję protestu wnoszonego przez wykonawcę do zamawiającego. Zamiast tego wykonawcy będą mogli tylko przesłać do zamawiającego informację o zauważonych nieprawidłowościach. Pierwszą instancją będzie od razu Krajowa Izba Odwoławcza. Przedsiębiorcy będą mieli 10 dni na wniesienie do niej odwołania w przetargach powyżej tzw. progów unijnych, a na jego rozpatrzenie KIO będzie miała do 15 dni. Protesty będą więc rozstrzygane najdłużej w 25 dni, zamiast dotychczas obowiązujących 45. Od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie przed KIO przysługiwać będzie skarga do sądu okręgowego. Nie będzie ona jednak wstrzymywać zawarcia umowy w oprotestowanym przetargu. Co ważne, w przypadku zamówień poniżej progów unijnych odwołania wolno składać tylko od kilku wskazanych w ustawie czynności.

Aby nowe przepisy Pzp nie spowodowały zatorów w KIO, większość odwołań będzie rozpatrywanych przez składy jednoosobowe (dotychczas były trzyosobowe). Zmiana ta wzbudziła zastrzeżenia nie tylko uczestników rynku zamówień publicznych, ale i samych członków KIO. Większość z nich – w obiawie o jakość wyroków – podpisała się pod listem otwartym do prezesa Urzedu Zamówień Publicznych o pozostawienie dotychczasowego sposobu orzekania.

Nowelizacja zmienia ponadto minimalny termin, w trakcie którego niedopuszczalne jest zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (tzw. standstill). Zamawiający będzie mógł taką umowę zawrzeć w terminie 10 dni od przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, 15 dni w przypadku jej wysyłki pocztą oraz 7 lub 10 dni w przypadku zamówień poniżej progów unijnych.

Kolejną nowością jest wprowadzenie tzw. usług priorytetowych i niepriorytetowych, które zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów (DzU nr 12 z 29 stycznia, poz. 68). Zgodnie z nowelizacją przy zamówieniach niepriorytetowych zamawiający nie będzie musiał stosować przepisów dotyczących:
• terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,
• obowiązku żądania wadium,
• obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,
• zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy oraz przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem,
• dialogu konkurencyjnego,
• licytacji elektronicznej.

Źródło: Infor.pl, Rzeczpospolita


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS