Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-01-21| GIS, Mapy, Edukacja, Kataster

W PPK m.in. o przemianie map w wielofunkcyjny drogowskaz


Właśnie wydany, czwarty zeszyt 41. tomu Polskiego Przeglądu Kartograficznego otwiera artykuł prof. Ferjana Ormelinga „Od Orteliusza do OpenStreetMap – przemiana mapy w wielofunkcyjny drogowskaz”.

Autor prezentuje w nim ocenę rozwoju w ostatnich 40 latach kartografii jako dziedziny dostarczającej narzędzi do podejmowania decyzji. Jego zdaniem w praktyce kartograficznej więcej rzeczy uległo zmianie po latach 70. ubiegłego wieku niż wcześniej, począwszy od czasów Orteliusza. Zwraca również uwagę m.in. na trendy, które mogą współcześnie ograniczać rolę map w zakresie przewidywania zagadnień przestrzennych. Jego zdaniem „najważniejszą tendencją jest demokratyzacja kartografii: coraz więcej użytkowników, wykorzystując pakiety oprogramowania, sporządza własne mapy na podstawie plików z danymi statystycznymi będącymi w ich dyspozycji. Często wykonują to bez dostatecznej wiedzy kartograficznej i chociaż wyniki mogą wydawać się interesujące pod względem formalnym, mogą również dać czytelnikom całkowicie niepoprawne wyobrażenie rzeczywistości przestrzennej. Przecież nie można stosować map, jeśli nie jest się świadomym właściwości i możliwości danych, które mają być prezentowane i metod ich kartowania”. A w innym miejscu dodaje: „Przyszli kartografowie będą musieli monitorować proces gromadzenia, projektowania i używania informacji (takiej jak OpenStreetMap) ... aby mieć pewność, że gromadzona jest istotna informacja dla określonego zastosowania”.

Prof. Władysław Pawlak w swoim artykule napisanym w formie autoreferatu wyraża wiele osobistych uwag i opinii dotyczących warunków opracowania i publikacji drugiego wydania „Atlasu Śląska Dolnego i Opolskiego”. Przedstawia także wpływ zmian administracyjnych, politycznych i społeczno-gospodarczych na charakter oraz zakres aktualizacji treści, związany z restrukturyzacją gospodarki, wolnym rynkiem, własnością prywatną oraz konkurencją. W tym samym numerze PPK znajdziemy też recenzję dotyczącą tego atlasu opracowaną przez dr. Bogdana Horodyskiego.

Schematom komunikacji miejskiej okiem kartografa przyglądają się z kolei Tomasz Opach i Agnieszka Mućko. W swoim artykule omówili oni najważniejsze zagadnienia związane z ich przygotowaniem, ze zwróceniem szczególnej uwagi na schematyzację, geometryzację i dobór stylu, wskazują też kluczowe problemy ich redakcji.

Ciekawy artykuł dotyczy też nauczania kartografii na Węgrzech, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy, którego autorami są L

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama