|2010-01-21|
GIS, Mapy, Edukacja, Kataster
W PPK m.in. o przemianie map w wielofunkcyjny drogowskaz
Właśnie wydany, czwarty zeszyt 41. tomu Polskiego Przeglądu Kartograficznego otwiera artykuł prof. Ferjana Ormelinga „Od Orteliusza do OpenStreetMap – przemiana mapy w wielofunkcyjny drogowskaz”.
Autor prezentuje w nim ocenę rozwoju w ostatnich 40 latach kartografii jako dziedziny dostarczającej narzędzi do podejmowania decyzji. Jego zdaniem w praktyce kartograficznej więcej rzeczy uległo zmianie po latach 70. ubiegłego wieku niż wcześniej, począwszy od czasów Orteliusza. Zwraca również uwagę m.in. na trendy, które mogą współcześnie ograniczać rolę map w zakresie przewidywania zagadnień przestrzennych. Jego zdaniem „najważniejszą tendencją jest demokratyzacja kartografii: coraz więcej użytkowników, wykorzystując pakiety oprogramowania, sporządza własne mapy na podstawie plików z danymi statystycznymi będącymi w ich dyspozycji. Często wykonują to bez dostatecznej wiedzy kartograficznej i chociaż wyniki mogą wydawać się interesujące pod względem formalnym, mogą również dać czytelnikom całkowicie niepoprawne wyobrażenie rzeczywistości przestrzennej. Przecież nie można stosować map, jeśli nie jest się świadomym właściwości i możliwości danych, które mają być prezentowane i metod ich kartowania”. A w innym miejscu dodaje: „Przyszli kartografowie będą musieli monitorować proces gromadzenia, projektowania i używania informacji (takiej jak OpenStreetMap) ... aby mieć pewność, że gromadzona jest istotna informacja dla określonego zastosowania”.
Prof. Władysław Pawlak w swoim artykule napisanym w formie autoreferatu wyraża wiele osobistych uwag i opinii dotyczących warunków opracowania i publikacji drugiego wydania „Atlasu Śląska Dolnego i Opolskiego”. Przedstawia także wpływ zmian administracyjnych, politycznych i społeczno-gospodarczych na charakter oraz zakres aktualizacji treści, związany z restrukturyzacją gospodarki, wolnym rynkiem, własnością prywatną oraz konkurencją. W tym samym numerze PPK znajdziemy też recenzję dotyczącą tego atlasu opracowaną przez dr. Bogdana Horodyskiego.
Schematom komunikacji miejskiej okiem kartografa przyglądają się z kolei Tomasz Opach i Agnieszka Mućko. W swoim artykule omówili oni najważniejsze zagadnienia związane z ich przygotowaniem, ze zwróceniem szczególnej uwagi na schematyzację, geometryzację i dobór stylu, wskazują też kluczowe problemy ich redakcji.
Ciekawy artykuł dotyczy też nauczania kartografii na Węgrzech, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy, którego autorami są L
AW
|