wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-01-14| Mapy, Instytucje

Wystawiono chińską mapę świata z XVII wieku


Od 11 stycznia do 10 kwietnia br. w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie można podziwiać bardzo rzadką mapę świata sporządzoną w 1602 roku na zlecenie cesarza Chin. Już wkrótce jej skan ma zostać udostępniony także na stronie internetowej biblioteki. Ze względu na swoją wartość dzieło nazywane jest „czarnym tulipanem kartografii”.

Mapę opracowano na bazie danych zebranych przez chińskich geografów. Jej autorem jest włoski jezuita Matteo Ricci, który przebywał w Kraju Środka pod koniec XVI wieku. Egzemplarz wystawiony w Waszyngtonie sporządzono na sześciu rolkach papieru ryżowego o wymiarach 3,6 x 1,5 metra każdy. Mapę wyróżnia m.in. umiejscowienia Chin w samym środku opracowania. Oprócz tego zaznaczono na niej m.in. Chile (w transkrypcji: Chih-Li), Kanadę (Ka-na-ta) oraz Gwatemalę (Wa-ti-ma-la).

Mapę za milion dolarów nabył w październiku 2009 roku od prywatnego japońskiego kolekcjonera trust Jamesa Forda Bella. Ocenia się, że jest to drugie co do wartości dzieło kartograficzne na świecie. Pozostałe kopie mapy posiada biblioteka Watykanu oraz kolekcjonerzy z Francji i Japonii. Tylko jedna z nich zachowała się jednak w tak dobrym stanie, co amerykański egzemplarz.

Źródło: Library of Congress


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS