Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-01-13| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Polskie prawo o miarach ma być zgodne z unijnym


Możliwość oznaczania produktów jednostkami miar innymi niż przyjęte w Unii Europejskiej to jedno z udogodnień, jakie wprowadzić ma znowelizowana ustawa Prawo o miarach. Wczoraj (12 stycznia br.) projekt nowych przepisów przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki został przyjęty przez rząd.

Regulacja zakłada możliwość oznaczenia produktów w takich jednostkach, jak cal, kilokaloria, milimetr słupa rtęci. Rozwiązanie to powinno ułatwić unijnym eksporterom wymianę handlową z krajami trzecimi. Nowe przepisy znajdą zastosowanie w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym. Znowelizowana ustawa rozszerza także obowiązek stosowania unijnych miar m.in. do określania przyrządów pomiarowych czy wyrażania wartości liczbowych. Nowe przepisy – oprócz takich dziedzin, jak gospodarka, zdrowie, bezpieczeństwo publiczne – obejmą m.in. również administrację i ochronę środowiska. Ustawa Prawo o miarach dostosuje krajowe przepisy regulujące obowiązek stosowania legalnych jednostek miar do prawa unijnego. Regulacja MG wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/3/WE z 11 marca 2009 r. zmieniającej dyrektywę Rady 80/181/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar.

Podczas tego samego posiedzenia rząd przyjął również nowelizację rozporządzenia w sprawie legalnych jednostek miar. Rozporządzenie określa: • nazwy, definicje i oznaczenia legalnych jednostek miar; • legalne jednostki miar nienależące do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), które mogą być stosowane na terytorium RP; • przedrostki i ich oznaczenia przeznaczone do tworzenia dziesiętnych podwielokrotności i wielokrotności legalnych jednostek miar; • zasady pisowni oznaczeń legalnych jednostek miar.
Nowela uściśla m.in. definicję jednostki miary „Kelwin” o parametry określające jej wymagany skład izotopowy. Doprecyzowane zostały również powiązania „stopnia Celsjusza” z jednostką „Kelwin”. Znowelizowano też brzmienie załącznika „Nazwy, definicje i oznaczenia legalnych jednostek miar, będących jednostkami pochodnymi o nazwach i oznaczeniach specjalnych należącymi do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI)”. Nadano też nowe brzmienie tabeli 3 w załączniku 2 „Jednostki miar stosowane wyłącznie w specjalnych dziedzinach”.

Ciekawostką jest fakt, że w związku z postulatem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, zgłoszonym do treści projektu w ramach konsultacji społecznych, usunięto § 16, zgodnie z którym przy zapisywaniu wartości wielkości należy zostawić odstęp miedzy wartością liczbową a oznaczeniem jednostki miary. W dyrektywie 80/181/EWG brak jest wskazań dotyczących takiego zapisu, a zatem wszystkie kraje członkowskie UE mogą regulować kwestię odstępu pomiędzy wartością liczbową a jednostką miary w sposób dowolny. Większość krajów członkowskich UE nie wprowadziła szczegółowych regulacji w tym zakresie i dopuszcza dowolność pisowni wartości liczbowej i jednostki – za spacją lub bez. W Polsce natomiast umieszczanie odstępu pomiędzy wartością liczbową a jednostką jest obligatoryjne. W opinii PZPK omawiana sytuacja prawna generuje niekorzystne dla przedsiębiorców skutki ekonomiczne, bowiem w wyniku przeprowadzanych przez właściwe organy administracji miar oraz Inspekcji Handlowej kontroli towarów paczkowanych, producenci niewłaściwie oznakowanych produktów zmuszeni są do zmiany opakowań i etykiet, co wiąże się ze znaczącymi kosztami.

Projekt nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji rozporządzenia

AW (Źródło: MG, KPRM)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS