wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-01-12| Geodezja, Mapy, Ludzie

Marian Nikel nie żyje


11 stycznia zmarł Marian Nikel, działacz samorządowy, były dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Marian Emil Nikel (ur. 1954 r.) był magistrem prawa administracyjnego, ale przez wiele lat działał na styku z geodezją. Był kierownikiem Urzędu Rejonowego w Wejherowie (1990-98); pełnił funkcję pełnomocnika wojewody pomorskiego ds. Organizacji Systemu Informacyjnego o Nieruchomościach (1996-98); kierował pracami prowadzonymi na pomorskim „Wojewódzkim Obiekcie Pilotowym Prac nad Systemem Informacyjnym o Nieruchomościach”. Pełnił funkcję dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (2006-08), zajmował się też usprawnianiem funkcjonowania administracji geodezyjnej i kartograficznej szczebla powiatowego. Brał udział w licznych konferencjach i był autorem wielu publikacji dotyczących systemu informacji o nieruchomościach.

Jako jeden z pierwszych dostrzegł potrzebę odbudowy w Polsce instytucji katastru. Prace w tym zakresie podjął jako kierownik Urzędu Rejonowego w Wejherowie w roku 1993. Dwa lata później doprowadził do powołania Wojewódzkiego Obiektu Pilotowego Prac nad Systemem Informacyjnym o Nieruchomościach w Wejherowie. Realizowane na obiekcie pilotowym prace i uzyskane doświadczenia były podstawą opracowania założeń oraz koncepcji zmian w funkcjonowaniu administracji geodezyjnej na obszarze województwa pomorskiego. Doświadczenia z wdrażania zmian powiecie wejherowskim oraz na terenie innych powiatów województwa pomorskiego były podstawą prac nad koncepcją przywrócenia w Polsce instytucji katastru. Wyniki tych prac były przedstawiane i omawiane na cyklu seminariów, a także przedstawiane w artykułach publikowanych w miesięczniku GEODETA.

Marian Nikel odszedł w trakcie prac nad przygotowaniem jubileuszowego seminarium „Kataster w Polsce – niezbędne rozwiązania instytucjonalne”. Pracował także nad dalszym usprawnianiem funkcjonowania administracji geodezyjnej i kartograficznej województwa pomorskiego oraz organizacją współpracy tej administracji z sądami i nadzorem budowlanym.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 15 stycznia o godz. 11.30 w kaplicy cmentarnej w Wejherowie Śmiechowie przy ul. ks. E. Roszczynialskiego.

Adam Klimek, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ogromny szacunek dla Ciebie za artykuły, w których w geodezji dostrzegałeś najpierw prawo a dopiero później informatykę. I za działania w tym kierunku. Mało jest takich osób. Tym bardziej będzie nam Ciebie brakowało. Żegnamy Cię.
odpowiedz zgłoś
Marian będzie nam Ciebie brakowało...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS