wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-01-08| Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje

Gmina Stargard Szczeciński: mieszkańcy walczą o zmianę nazw wsi


W województwie zachodniopomorskim mieszkańcy wsi: Witkowo Pierwsze i Witkowo Drugie oraz Warchlinek i Siwkowo chcą zmiany ich urzędowych nazw, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zgadza się na ich propozycje.

Radni gminy i mieszkańcy z miejscowości Witków Pierwszy i Witków Drugi większością głosów opowiedzieli się za zniesieniem dotychczasowych nazw tych wsi i ich zmiany na wspólną nazwę: Witkowo. Argumentują oni, że często dochodzi do pomyłek, a mieszkańcy sami nie wiedzą, gdzie zaczyna się jedna, a gdzie kończy druga wieś. Poza tym, jak mówi miejscowa ludność, nie odpowiadają im nazwy, gdyż Witków Pierwszy powstał później niż Witków Drugi.
Z podobną propozycją wystąpili również mieszkańcy Warchlina, Warchlinka i Siwkowa, wsi położonych bardzo blisko siebie. Dokładne miejsce zamieszkania określone jest w dokumentach, ale ludzie nie używają urzędowych nazw, lecz wskazują je ogólnie – jako wieś Warchlino. Z tego powodu często dochodzi do pomyłek.
Po przyjęciu stosownych uchwał radni wystąpili do ministra o zniesienie starych nazw wsi i ustalenie nowych. Niedawno jednak ich wniosek negatywnie zaopiniowali przedstawiciele Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Według nich połączenie Witkowa Pierwszego i Witkowa Drugiego nie rozwiąże problemu odróżnienia obu miejscowości. Są to bowiem duże wsie posiadające osobną numerację nieruchomości. MSWiA wbrew opinii mieszkańców zaproponowało przemianowanie wsi Witkowo Drugie na Witkowo Wieś, a Witkowo Pierwsze – na Witkowo Nowe. Z kolei według komisji zmiana nazwy Siwkowa i Warchlinka oznaczałaby zerwanie z długotrwałą tradycją.
Mieszkańcy i radni nie rezygnują jednak ze swoich postanowień i zapowiadają, że nadal będą się ubiegać o zmiany w nazewnictwie wsi.

Źródło: 24Kurier


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS