Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-07-05| Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

ESA o Międzynarodowym Roku Polarnym


W Międzynarodowym Roku Polarnym 2007-08 uczestniczyć będą tysiące naukowców z ponad 60 państw. Po raz pierwszy w ramach tego działania będą stosowali technologie satelitarne. Jest to możliwe, gdyż satelity obrazowe już w sposób niemal ciągły pozwalają monitorować okolice biegunów.

Obserwacja koła podbiegunowego jest bardzo istotnym elementem badania klimatu i jego zmian oraz ekosystemu Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna dysponuje danymi rejestrowanymi od 15 lat. Pochodzą one z satelitów ERS-1, ERS-2 i Envisat, a także z innych satelitów, które nie należą do ESA.
Dyrektor Biura Międzynarodowego Roku Polarnego dr David Carlson przewiduje, że dane satelitarne staną się dla naukowców jednym z głównych źródeł informacji i pozwolą lepiej zrozumieć rozmieszczenie i zmiany położenia lodu i śniegu. Powiedział także, że „będą wykorzystywane wszelkie dane satelitarne – pasma widzialne, mikrofale, a nawet dane grawimetryczne do zrozumienia zmian ruchów lodowców”.
Celem Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-08 jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej dotyczącej badania okolic bieguna, monitorowania środowiska, a także zwiększenie wymiany informacji na ten temat. Od marca 2007 roku ESA udostępni bezpłatnie dane (ze swoich satelitów: Envisat, ERS-1, ERS-2, GOCE, SMOS oraz z japońskiego ALOS i francuskiego SPOT-4) do wybranych projektów dotyczących obserwacji biegunów. Do 15 września 2006 r. naukowcy mogą zgłaszać swoje projekty.
Międzynarodowy Rok Polarny obchodzony jest po raz czwarty (wcześniej w latach 1882-83, 1932-33 i 1957-58).

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama