Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-01-04| GNSS, Sprzęt, Instytucje

Polskie satelity w kosmosie pomierzą gwiazdy


W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity. Ich zadaniem będzie obserwacja spoza atmosfery Ziemi drobnych pulsacji jasnych gwiazd naszej galaktyki. Aparaty zostaną zbudowane przez zespół z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Koszt tego projektu wyniesie ponad 14 mln zł i zostanie w całości sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to najdroższy od 1989 r. polski grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych

Pulsacje gwiazd będą badane za pomocą serii satelitów BRIght Target Explorer (BRITE) w ramach programu realizowanego w kooperacji kanadyjsko-austriacko-polskiej. Aparaty będą niewielkie: o wadze nie przekraczającej 5 kg, i wymiarach 20x20x20 cm. Wyposażone zostaną w narzędzia do komunikacji i orientacji, w baterie słoneczne, a także mały teleskop soczewkowy z cyfrową kamerą fotograficzną.
Szef naukowy polskiej części projektu, prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego PAN uważa, że pulsacje gwiazd, podobnie jak ziemskie wstrząsy sejsmiczne, niosą informację o ich wewnętrznej budowie. „Wyciąganie tych informacji, zwane astrosejsmologią, to specjalność, w której polscy astronomowie należą do absolutnej czołówki 2-3 najlepszych zespołów na świecie” – zapewnił Schwarzenberg-Czerny. Zadaniem naukowym satelitów będzie wykonanie szerokokątną kamerą zdjęć nieba w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. W eksperymencie chodzi o obserwację kilkuset (500-800) gwiazd Drogi Mlecznej. Zapowiedziano już, że pierwszy polski satelita zostanie wyniesiony na okołoziemską orbitę w 2011 r., a kolejny – w 2012 r.

Źródło: PAP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS