Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-12-29| Mapy, Ludzie, Instytucje

Publikacja na temat atlasu Corneliusa de Jode


Nakładem wydawnictwa „Kujawy” ukazała się książką pt. „Atlas świata Speculum Orbis Terrae i jego włocławski egzemplarz”. Publikacja zawiera materiały z sesji naukowej poświęconej temu unikatowemu, renesansowemu atlasowi opracowanemu w 1593 roku przez Corneliusa de Jode. Impreza zorganizowana została 23 października br. przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Autorami artykułów są m.in. Piotr Mojski z Muzeum Polskiego w Rapperswilu („Przygody kolekcji Cartographia Rappersviliana Polonorum z atlasem Speculum Orbis Terrae Corneliusa de Jode”), Barbara Adamczyk („Problematyka i zakres konserwacji kolorowanego atlasu świata Corneliusa de Jode ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”), a także dr Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz dr Jarosław Łuczyński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Publikacja zawiera także materiały ilustrujące przebieg konserwacji atlasu oraz kolorowe reprodukcje najciekawszych map.
Druk 176-stronicowej książki został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Atlas świata „Speculum Orbis Terrae” jest jednym z najcenniejszych i zarazem najrzadszych atlasów geograficznych na świecie. Wydrukowany został on na papierze czerpanym i zawiera 101 map różnych części świata, wykonanych techniką ręcznie kolorowanego miedziorytu. Na szczególną uwagę zasługuje mapa Królestwa Polskiego z portretem króla Zygmunta III Wazy. Atlas trafił do zbiorów włocławskiego muzeum w 1966 r. (został przekazany w darze przez Michała Nawrockiego).

Źródło: Gazeta Pomorska, MZKiD we Włocławku


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama