wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-29| Mapy, Ludzie, Instytucje

Publikacja na temat atlasu Corneliusa de Jode


Nakładem wydawnictwa „Kujawy” ukazała się książką pt. „Atlas świata Speculum Orbis Terrae i jego włocławski egzemplarz”. Publikacja zawiera materiały z sesji naukowej poświęconej temu unikatowemu, renesansowemu atlasowi opracowanemu w 1593 roku przez Corneliusa de Jode. Impreza zorganizowana została 23 października br. przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Autorami artykułów są m.in. Piotr Mojski z Muzeum Polskiego w Rapperswilu („Przygody kolekcji Cartographia Rappersviliana Polonorum z atlasem Speculum Orbis Terrae Corneliusa de Jode”), Barbara Adamczyk („Problematyka i zakres konserwacji kolorowanego atlasu świata Corneliusa de Jode ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”), a także dr Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz dr Jarosław Łuczyński z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Publikacja zawiera także materiały ilustrujące przebieg konserwacji atlasu oraz kolorowe reprodukcje najciekawszych map.
Druk 176-stronicowej książki został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Atlas świata „Speculum Orbis Terrae” jest jednym z najcenniejszych i zarazem najrzadszych atlasów geograficznych na świecie. Wydrukowany został on na papierze czerpanym i zawiera 101 map różnych części świata, wykonanych techniką ręcznie kolorowanego miedziorytu. Na szczególną uwagę zasługuje mapa Królestwa Polskiego z portretem króla Zygmunta III Wazy. Atlas trafił do zbiorów włocławskiego muzeum w 1966 r. (został przekazany w darze przez Michała Nawrockiego).

Źródło: Gazeta Pomorska, MZKiD we Włocławku


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS