|2009-12-29|
Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje
10 lat satelity Terra
18 grudnia 1999 roku z centrum kosmicznego w Vandenberg w Kalifornii wystrzelono satelitę teledetekcyjnego Terra, znanego także pod skrótem EOS AM-1. Już od 10 lat aparat z powodzeniem monitoruje nie tylko zmiany pokrycie terenu, lecz także procesy zachodzące w atmosferze i oceanach.
Terra jest misją międzynarodową, w której oprócz NASA uczestniczą m.in. agencje kosmiczne z Kanady i Japonii. Satelitę wyposażono w pięć instrumentów obserwacyjnych: ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), CERES (Clouds and the Earth's Radiant Energy System), MISR (Multi-angle Imaging SpectroRadiometer), MODIS (Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer) oraz MOPITT (Measurements of Pollution in the Troposphere). Do najbardziej znanych w teledetekcji z pewnością należą MODIS oraz ASTER.
Ten pierwszy obrazuje Ziemię w 36 kanałach spektralnych w zakresie od 0.4 µm to 14.4 µm z rozdzielczością terenową od 250 m do 1 km i rozdzielczością czasową 1-2 dni. W ciągu 10-letniej historii urządzenie monitorowało m.in. wysychanie Jeziora Aralskiego oraz bagien w Mezopotamii, a także wycinanie lasów Amazonki, eksplozje wulkanów, huragany czy pożary. Obrazy z radiometru MODIS można oglądać raptem z kilkugodzinnym opóźnieniem m.in. za pośrednictwem usługi WMS oraz programu World Wind.
Drugim ważnym instrumentem satelity Terra jest ASTER. Radiometr ten obrazuje Ziemię w rozdzielczości od 15 do 30 metrów w 15 kanałach spektralnych (0,52-11,65 µm). Bez wątpienia jednym z najważniejszych efektów jego pracy jest wygenerowanie globalnego numerycznego modelu pokrycia terenu ASTER-GDEM o rozdzielczości 30 metrów. Opublikowano go bezpłatnie pod koniec czerwca 2009 roku.
NASA przewiduje, że aparat będzie pracować jeszcze przynajmniej przez 5 lat.
Źródło: NASA
|