wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-24| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Przedstawiono projekt „uwolnienia danych” Ordnance Survey


Departament Społeczności Lokalnych i Samorządu (Department for Communities and Local Government – DCLG) brytyjskiego rządu ogłosił projekt regulacji dotyczących udostępnienia bez opłat wybranych zbiorów danych przestrzennych Ordnance Survey.

Spośród analogicznych urzędów w pozostałych krajach Unii Europejskiej brytyjską agencję kartograficzną wyróżnia pełna odpłatność za niemal wszystkie oferowane przez nią zestawy danych przestrzennych. Dzięki przyjęciu takiego modelu biznesowego – mimo braku dotacji z państwowego budżetu – OS generuje od wielu lat ponad 100 mln funtów przychodów rocznie.

Spore ograniczenia w dostępie do danych zainicjowały ponad 3 lata temu obywatelską kampanię „Free our data”, która lobbowała na rzecz bezpłatnego udostępnienia informacji przestrzennej. W akcję zaangażował się m.in. jeden z większych brytyjskich dzienników – „The Guardian”. Kampania odniosła sukces, gdyż 17 listopada 2009 roku Gordon Brown ogłosił, że wybrane zbiory danych już od kwietnia 2010 roku staną się nieodpłatne. Teraz, dzięki dokumentowi DCLG, znamy szczegóły brytyjskiej polityki otwartych danych.

I tak, ustawodawcy proponują, by od 1 kwietnia 2010 roku opublikować na licencji Creative Commons 2.0 następujące zbiory:
• rastry map OS Street View (1:10 000), 1:25 000, 1:50 000, 1:250 000 oraz 1:1 000 000,
• gazetery o szczegółowości 1:50 000,
• wektorowe bazy danych kodów pocztowych („Code-poit”), granic administracyjnych w skali 1:10 000 („Boundary-Line”), sieci transportowej („Meridian-2”) oraz obiektów ogólnogeograficznych w skali 1:250 000 („Strategi”).

Wymienione produkty będą mogły być wykorzystywane także do opracowywania tzw. map mieszanych (ang. mash-up maps) i publikowania ich np. za pośrednictwem interfejsów API. Projekt regulacji z pewnością ucieszył wielu Brytyjczyków. Natomiast sporo powodów do zmartwień będzie miało Ordnance Survey. Autorzy dokumentu przewidują, że wprowadzenie polityki bezpłatnych danych obniży roczne przychody agencji nawet o 19-24 mln funtów. Jednocześnie OS nadal będzie musiała wydawać 6-8 mln funtów rocznie na utrzymanie aktualności bezpłatnych zbiorów. Kolejnym problemem może okazać się zwiększenie konkurencji na rynku kartograficznym, co może doprowadzić do upadku niektórych firm lub zaprzestania wydawania przez OS niektórych serii map. Na osłodę Ordnance Survey ma otrzymać dotacje rządowe w wysokości 26-32 mln funtów rocznie.

Termin opiniowania projektu regulacji dostępu do danych przestrzennych upływa 10 marca 2010 roku.

Źródło: DCLG, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jest to kolejny przykład rozwiązania problemu dostępu do danych publiczno - społecznych. Z jednej strony ok dla użytkowników z drugiej co mają powiedzieć firm udostępniające podobne dane. Oczywiście chodzi o rządowe dotacje.
odpowiedz zgłoś
w Polsce w Polsce byłoby to nie do pomyślenia...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS