Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-16| Geodezja, Mapy, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Pomorski projekt na seminarium


Wczoraj (15 grudnia) w Przejazdowie koło Gdańska odbyło się seminarium dotyczące projektu „Informatyzacja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz opracowanie systemu organizacji, zarządzania i udostępniania przez internet” finansowanego z funduszy norweskich, a realizowanego w województwie pomorskim.

Spotkanie otworzył Wiesław Byczkowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, a pierwszy referat wygłosił geodeta województwa Krystian Kaczmarek. Opowiedział on o założeniach projektu, którego liderem jest urząd marszałkowski. Bierze w nim udział 14 powiatów oraz miasta Słupsk i Sopot. Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie oraz wdrożenie systemu elektronicznej archiwizacji i obiegu dokumentów zasobu geodezyjnego i kartograficznego zgromadzonych w poszczególnych ODGiK-ach. Koszt projektu finansowanego głównie z funduszy europejskich wynosi około 8 mln złotych, a termin jego ukończenia wyznaczono na 30 kwietnia 2011 roku.

Następnie głos oddano przedstawicielom OPEGIEKA Elbląg. O wdrożeniu systemu informatycznego opowiedział Adam Augustynowicz. Jak się okazało, ma on działać autonomicznie w każdym ODGiK-u uczestniczącym w projekcie. Bazy danych powiatów (lub miast) będą połączone z główną bazą systemu przez „wtyczki”, czyli systemy synchronizacji formatów danych. Poszczególne ośrodki będą dostarczać do głównej bazy dane m.in. o zgłoszeniach i zakresach prac geodezyjnych oraz informacje o operatach.

W głównej bazie danych znajdą się zarówno dane opisowe, jak i graficzne. Pierwsze z nich będą obejmować m.in.: dane opisowe map, słownik ulic i adresów porządkowych nieruchomości, część opisową ewidencji gruntów i budynków, operaty i roboty w toku (KERG). Z kolei w zasobach mapowych (dane rastrowe i wektorowe) znajdą się: ortofotomapy, mapy ewidencji gruntów i budynków, mapy punktów adresowych i osi ulic, mapy osnowy geodezyjnej, mapy przeglądowe zawierające: koleje, drogi, wody, tereny zieleni, krawężniki ulic lub osie ulic, granice administracyjne, granice obrębów i sekcji, jak również zakresy prac geodezyjnych i kartograficznych oraz zakresy operatów technicznych.
Dane te będą dostępne przez portal internetowy. Aby przeglądać mapy i dane, trzeba będzie się zalogować, a aktywność użytkowników (liczba i czas wizyt na stronie, adres IP komputera, liczba generowanych map itd.) będzie monitorowana. Status dostępu do danych będzie nadawany przez administratora (np. serwisy dla urzędników). W portalu możliwe będzie nie tylko przeglądanie map i danych, ale również zgłaszanie prac geodezyjnych z określeniem zakresu graficznego, przesłaniem zgłoszenia oraz zamówieniem materiałów do wykonania prac. Będzie można także zamówić dokument elektroniczny (np. wyrys).

Z kolei Dariusz Szymala (też z OPEGIEKA Elbląg) przedstawił wytyczne do standardów dotyczących gromadzenia, opisywania, udostępniania i wymiany dokumentów. Zaznaczył, że wiele przepisów prawnych definiuje stosowanie określonych formatów danych i sposób ich gromadzenia. Dane wprowadzane do systemu obiegu dokumentacji w województwie pomorskim będą zapisywane w języku XML. Wstępne standardy zostały już ustalone, a opracowanie ostatecznej ich wersji ma być zakończone w grudniu 2010 roku. Szymala podkreślił, że są one zgodne z ISO 19115 i Krajowym Profilem Metadanych, a wszelkie działania w tym zakresie są konsultowane i akceptowane przez GUGiK.

stronę finansową przedsięwzięcia przedstawił Rafał Rolka z Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział w Gdańsku (TNOiK). Opowiedział o sporządzaniu wniosków o płatność oraz sprawozdań z realizacji projektu. Niezbędne było przedstawienie dotąd 3 kwartalnych sprawozdań finansowych. Do najważniejszych już zrealizowanych działań zaliczył ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu oraz wykonanie zamówienia na opracowanie dokumentacji technicznej na realizację projektu. Bardzo ważnym krokiem było również powołanie Biura Projektu (prowadzonego przez OPGK w Gdańsku oraz OPEGIEKA Elbląg i TNOiK). Kolejnym przedsięwzięciem było ogłoszenie dwóch przetargów na przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a także na dostawę sprzętu i oprogramowania oraz szkoleń. Jak zaznaczył, protesty w tych przetargach spowodowały opóźnienie planu dalszych działań. Rafał Rolka omówił także działalność promocyjną przedsięwzięcia.

Wanda Stankiewicz, również z TNOiK, opowiedziała o realizację programów partnerskich przez Towarzystwo oraz o wynikających z nich doświadczeniach. Zaznaczyła, jak ważne jest partnerstwo i dialog w przedsięwzięciach tak dużych jak projekt realizowany w województwie pomorskim.

Ostatnie, ale bardzo interesujące było wystąpienie Anny Mikołajczyk, naczelnika Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdyni. Choć Gdynia nie przystąpiła do projektu, gdyż jej zasób geodezyjny jest już zinformatyzowany, to naczelnik zaznaczyła, że urząd UM będzie się angażował i wspierał informatyzację powiatów w województwie. Przedstawiła też bazy danych i portal informacji przestrzennej Gdyni, który jest jednym z bardziej rozbudowanych systemów tego typu w Polsce. Zinformatyzowane zasoby obejmują m.in. mapę zasadniczą, EGiB, rejestr cen i wartości nieruchomości, numeryczny model terenu, mapę wektorową, która pokrywa 100% powierzchni miasta, jak również GeoVidi – portal usprawniający pracę administracyjną.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której wziął udział m.in. geodeta województwa warmińsko-mazurskiego Zdzisław Gąsiorowski. Teresa Kwiatkowska, kierownik Biura Projektu, podziękowała za spotkanie i zaprosiła na kolejne, które odbędzie się w październiku 2010 roku. Wówczas zostaną zeprezentowane postępy realizacji projektu. W seminarium wzięło udział około 50 osób, nie tylko bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu, ale również z innych województw.

JM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS