wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Modelowanie Dębu Bartek
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2009-12-15| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie

Zmarł prof. dr hab. Jerzy Fellmann


Dzisiaj (15 grudnia) zmarł Jerzy Fellmann, emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej, wieloletni wykładowca na Wydziale Geodezji i Kartografii.

Jerzy Dobiesław Fellmann urodził się w 1922 roku, był absolwentem liceum w Kościanie, które ukończył w 1945 roku. Po maturze wyjechał do Warszawy. Rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1950 roku. Już w czasie studiów został asystentem na tym wydziale. Po ich ukończeniu pozostał na uczelni poświęcając się pracy naukowej. Promotorem jego pracy doktorskiej był prof. Tadeusz Lazzarini. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1988 roku. W latach 1985-1989 był dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii.
Prof. Jerzy Fellmann był specjalistą z zakresu fotogrametrii oraz zastosowania metod geodezyjnych i fotogrametrycznych w budownictwie, inżynierii a także archeologii. Jest m.in. autorem podręcznika „Pomiary grodzisk i cmentarzysk w Polsce. Metody geodezyjne inwentaryzacji powierzchniowej” (PWN, 1967). Był autorem licznych prac i artykułów naukowych.
Przez z górą 40 lat wykładał geodezję na Politechnice Warszawskiej, przez kilka lat był także wykładowcą na Wydziale Ekologii w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Jerzy Fellmann był uczestnikiem wyprawy naukowej na Spitsbergen w ramach III Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-58), podczas której metodami fotogrametrycznymi mierzono przemieszczenia lodowca. Był też inicjatorem podobnej wyprawy zorganizowanej przez Wydział GiK PW w 1988 roku.
W grudniu 1962 roku brał udział w spektakularnej operacji przesunięcia o 21 m kościoła karmelitów w Warszawie, co umożliwiło zbudowanie drugiej jezdni obecnej alei „Solidarności” (dawniej Świerczewskiego) w ramach budowy trasy W-Z.
Wielokrotnie zasiadał w jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz konkursów na najlepsze inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Panie Profesorze Był Pan wspaniałym, ciepłym człowiekiem. Z żalem Pana żegnamy

[*] Z żalem żegnamy Panie Profesorze.

[*] Dzięki takim ludziom ten dział nauki trwa i będzie trwał. HAIL dziekanom PW.

Cześć jego pamieci!!!!!! Wspaniały Profesor i człowiek.

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt