Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-12-15| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie

Zmarł prof. dr hab. Jerzy Fellmann


Dzisiaj (15 grudnia) zmarł Jerzy Fellmann, emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej, wieloletni wykładowca na Wydziale Geodezji i Kartografii.

Jerzy Dobiesław Fellmann urodził się w 1922 roku, był absolwentem liceum w Kościanie, które ukończył w 1945 roku. Po maturze wyjechał do Warszawy. Rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1950 roku. Już w czasie studiów został asystentem na tym wydziale. Po ich ukończeniu pozostał na uczelni poświęcając się pracy naukowej. Promotorem jego pracy doktorskiej był prof. Tadeusz Lazzarini. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1988 roku. W latach 1985-1989 był dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii.
Prof. Jerzy Fellmann był specjalistą z zakresu fotogrametrii oraz zastosowania metod geodezyjnych i fotogrametrycznych w budownictwie, inżynierii a także archeologii. Jest m.in. autorem podręcznika „Pomiary grodzisk i cmentarzysk w Polsce. Metody geodezyjne inwentaryzacji powierzchniowej” (PWN, 1967). Był autorem licznych prac i artykułów naukowych.
Przez z górą 40 lat wykładał geodezję na Politechnice Warszawskiej, przez kilka lat był także wykładowcą na Wydziale Ekologii w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Jerzy Fellmann był uczestnikiem wyprawy naukowej na Spitsbergen w ramach III Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-58), podczas której metodami fotogrametrycznymi mierzono przemieszczenia lodowca. Był też inicjatorem podobnej wyprawy zorganizowanej przez Wydział GiK PW w 1988 roku.
W grudniu 1962 roku brał udział w spektakularnej operacji przesunięcia o 21 m kościoła karmelitów w Warszawie, co umożliwiło zbudowanie drugiej jezdni obecnej alei „Solidarności” (dawniej Świerczewskiego) w ramach budowy trasy W-Z.
Wielokrotnie zasiadał w jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz konkursów na najlepsze inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama