Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-14| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Raport PE nt. GMES: konieczna zmiana organizacji programu


Komitet Przemysłu Badań i Energii (Committee on Industry, Research and Energy – ITRE) Parlamentu Europejskiego wydał 80-stronicowe studium na temat zarządzania i finansowania programu GMES.

W pierwszej części publikacji pt. „The EU programme for Global Monitoring for Environment and Security: governance and financing” szczegółowo zaprezentowano strukturę całego przedsięwzięcia, a także jego koszty i najważniejsze cele. Najistotniejszym elementem studium jest jednak krytyczna analiza systemu zarządzania oraz finansowania programu. Autorzy publikacji podkreślają, że – jak dotąd – brak jest precyzyjnych regulacji definiujących, jakie instytucje odpowiedzialne są za poszczególne elementy programu GMES. System zarządzania jest ponadto zbyt zdecentralizowany i złożony, co uniemożliwia efektywne i sprawne zarządzanie projektem.

Sporych zmian wymaga również sposób finansowania GMES. Obecnie pieniądze pochodzą głównie z 7. Programu Ramowego. Do 2013 roku GMES m.in. z tego źródła otrzyma ponad 2 mld euro. W ocenie autorów raportu Unia Europejska powinna jednak zapewnić bardziej długofalowe finansowanie programu. Zdecydowanie więcej powinna dołożyć się ponadto Europejska Agencja Kosmiczna.

W oddzielnym rozdziale przyrównano organizację programu GMES do Galileo, traktując ten drugi bardziej jako przestrogę niż wzór do naśladowania. We wnioskach autorzy raportu podkreślili, że aby GMES zakończył się sukcesem, należy rozwijać ten program na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego przy większym zaangażowaniu wszystkich krajów członkowskich.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS