|2009-12-10|
Prawo, Instytucje
Projekt ustawy o świadczeniu usług
Rząd przyjął (8 grudnia) projekt ustawy o świadczeniu usług na terytorium RP. Ustawa wprowadza na grunt polski przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego o usługach i gwarantuje likwidację przeszkód w zakresie swobody przedsiębiorczości dla usługodawców oraz barier w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi UE
Projekt wprowadza liczne zmiany w obecnie obowiązujących przepisach, m.in. w ustawach o swobodzie działalności gospodarczej, o gospodarce nieruchomościami, o dozorze technicznym, w Prawie pocztowym, Prawie o adwokaturze, Prawie geologicznym i górniczym. W ustawie o gospodarce nieruchomościami zaproponowano zmiany umożliwiające przedsiębiorcom z państw UE prowadzenie na terenie Polski działalności w zakresie szacowania nieruchomości. Usunięto przepis mówiący o zakazie łączenia przez przedsiębiorcę form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Zrezygnowano z wymogu posiadania oddzielnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej prze przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami.
Nowa ustawa podaje m.in. definicje: usługi, usługodawcy i usługobiorcy, wprowadza możliwość czasowego świadczenia usług na terenie RP bez konieczności wpisywania do rejestru przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, reguluje obowiązki informacyjne usługodawcy. Przepisy mają także uprościć procedury administracyjne związane z podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej. Powstaną punkty kontaktowe, spełniające funkcje ewidencyjne i informacyjne.
Nowe przepisy nie będą stosowane do świadczenia usług, o których mowa m.in.: w Prawie o notariacie, ustawach o systemie oświaty, o zawodzie pielęgniarki i położnej, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o komornikach sądowych i egzekucji, o biegłych rewidentach.
AB
|