wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-02| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje, Kataster

Kataster w internecie po amerykańsku


Amerykańskie Bureau of Land Management (Biuro ds. Gospodarowania Nieruchomościami) wzbogaciło swą internetową bazę o zeskanowane mapy katastralne stanów: Alabama, Arkansas, Floryda, Idaho, Michigan, Mississipi i Oklahoma oraz dokumentację dotyczącą pomiarów i osadnictwa w 13 koloniach Wschodniego Wybrzeża (których unia dała początek USA).

Mapy dokumentują proces nadawania ziemi w tych stanach w XIX i na początku XX wieku. Baza BLM zawiera także historyczne dane katastralne w postaci ponad 2 mln aktów nadania ziemi z lat 1810-1908. Na żądanie klienta biuro udostępnia odpłatnie poświadczone kopie dokumentów. Internetowa baza jest sukcesywnie rozwijana, planuje się dodanie do niej dokumentów z pozostałych stanów USA.

Główna siedziba Bureau of Land Management mieści się w Waszyngtonie, podlega ono Departamentowi Spraw Wewnętrznych USA, a jego historia sięga 1785 roku. Biuro zajmuje zarządzaniem ponad 130 mln ha publicznych gruntów i 150 mln ha podziemnych zasobów. Większość z nich znajduje się w zachodniej części USA i na Alasce. Do jego rozlicznych zadań należą m.in.: przechowywaniem dokumentacji katastralnej, pomiary katastralne, zarządzanie informacją przestrzenną (w tym prowadzenie Land Survey Information System oraz Geospatial Information System), dystrybucja subwencji rządowych, zarządzanie zasobami mineralnymi i naturalnymi, ochrona środowiska.
Budżet biura w 2005 roku wyniósł 1,7 mld dolarów, z czego 837 mln związane było z zarządzaniem nieruchomościami i zasobami naturalnymi.

Adres internetowy: http://www.glorecords.blm.gov/

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS