wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-02| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje, Kataster

Kataster w internecie po amerykańsku


Amerykańskie Bureau of Land Management (Biuro ds. Gospodarowania Nieruchomościami) wzbogaciło swą internetową bazę o zeskanowane mapy katastralne stanów: Alabama, Arkansas, Floryda, Idaho, Michigan, Mississipi i Oklahoma oraz dokumentację dotyczącą pomiarów i osadnictwa w 13 koloniach Wschodniego Wybrzeża (których unia dała początek USA).

Mapy dokumentują proces nadawania ziemi w tych stanach w XIX i na początku XX wieku. Baza BLM zawiera także historyczne dane katastralne w postaci ponad 2 mln aktów nadania ziemi z lat 1810-1908. Na żądanie klienta biuro udostępnia odpłatnie poświadczone kopie dokumentów. Internetowa baza jest sukcesywnie rozwijana, planuje się dodanie do niej dokumentów z pozostałych stanów USA.

Główna siedziba Bureau of Land Management mieści się w Waszyngtonie, podlega ono Departamentowi Spraw Wewnętrznych USA, a jego historia sięga 1785 roku. Biuro zajmuje zarządzaniem ponad 130 mln ha publicznych gruntów i 150 mln ha podziemnych zasobów. Większość z nich znajduje się w zachodniej części USA i na Alasce. Do jego rozlicznych zadań należą m.in.: przechowywaniem dokumentacji katastralnej, pomiary katastralne, zarządzanie informacją przestrzenną (w tym prowadzenie Land Survey Information System oraz Geospatial Information System), dystrybucja subwencji rządowych, zarządzanie zasobami mineralnymi i naturalnymi, ochrona środowiska.
Budżet biura w 2005 roku wyniósł 1,7 mld dolarów, z czego 837 mln związane było z zarządzaniem nieruchomościami i zasobami naturalnymi.

Adres internetowy: http://www.glorecords.blm.gov/

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS