wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-04| GIS, Mapy, Software, Instytucje

US Topo – nowa generacja map topograficznych


1 grudnia minęło 125 lat od rozpoczęcia przez United States Geological Survey (USGS) prac nad redakcją pierwszych map topograficznych Stanów Zjednoczonych. W rocznicę tego wydarzenia amerykańska służba geologiczna zaprezentowała US Topo – mapę topograficzną 1:24 000 nowej generacji.

Aby połączyć zalety map papierowych i elektronicznych, specjaliści z USGS zdecydowali się na opublikowanie danych w coraz popularniejszym formacie GeoPDF. Umożliwia to zintegrowanie w jednym dokumencie warstw wektorowych (np. sieć hydrograficzna, drogowa, kolejowa, poziomice itp.), rastrowych (ortofotomapy o rozdzielczości 1 metra) oraz informacji pozaramkowych (np. podziałka i legenda). Otwarcie mapy wymaga posiadania programu Adobe Reader oraz bezpłatnej nakładki.

Dzięki temu, że arkusze zapisane są w formacie GeoPDF użytkownik może m.in. mierzyć odległości, zmieniać odwzorowanie, włączać i wyłączać poszczególne warstwy, odczytywać współrzędne oraz wyświetlać pozycję rejestrowaną przez podłączony do komputera odbiornik GPS. US Topo jest udoskonaloną wersją wcześniejszego wydania opublikowanego pod nazwą „US Digital Maps Beta”. Różnica między nimi polega przede wszystkim na dodaniu warstwy poziomic i obiektów hydrograficznych.

US Topo opracowywana jest przy wykorzystaniu bazy danych „The National Map” i ma być aktualizowana w cyklu trzyletnim. Jak na razie mapy US Topo opracowano dla 17 stanów. Wszystkie arkusze dostępne są na stronie „USGS Store” oraz na nowym geoportalu „The National Map Viewer 2.0 beta”.

Przykładowy arkusz (17 MB)

Źródło: USGS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS