|2006-07-01|
GNSS, Geodezja, Prawo, Instytucje
Rosja: rozwój GPS, mimo dyskryminujących przepisów
Jak donosi rosyjski serwis cNews, w tym roku spodziewana jest w Rosji gwałtowny rozwój rynku systemów GPS, mimo obowiązujących tam ograniczeń, zgodnie z którymi użytkownik precyzyjnego odbiornika może trafić do aresztu, jeśli nie posiada licencji Roskartografii (rosyjski Urząd Geodezji i Kartografii).
Według prognozy firmy DiFo, międzynarodowego dystrybutora urządzeń cyfrowych, w 2006 r. sprzeda ona ok. 80 tys. palmtopów z wbudowanymi odbiornikami GPS, z tego 80% na rynku rosyjskim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by GPS był masowo stosowaną technologią w Rosji – mówi Jurij Retman, szef ds. rozwoju w DiFo. Poza tym ostatnio nastąpiła także rewolucja na rynku usług kartograficznych. Wcześniej, dokładne mapy Rosji były utajnione. Sytuacja uległa zmienie z chwilą uruchomienia serwisu Google Earth. Dalszy wyłom nastąpił, gdy państwowa Roskartografia sprzedała mapy wektorowe Rosji zachodniej firmie Tele Atlas oraz kiedy pojawiły się na rynku mapy wykonane przez lokalne prywatne firmy, takie jak Kiberso i Makcentr czy ukraiński Nawigon. Wzrost rynku następuje mimo administracyjnych ograniczeń, które pozwalają aresztować użytkownika odbiornika GPS o wysokiej dokładności, jeśli nie posiada licencji państwowej Roskartografii. W Rosji obowiązują bowiem przepisy o tajemnicy państwowej i ustawa o geodezji i kartografii, zgodnie z którymi za tajne uważane są współrzędne obiektów geograficznych i punktów geodezyjnych podawane z dokładnością lepszą niż 30 m.
Według Siergieja Millera, szefa rosyjskiego stowarzyszenia użytkowników systemów informacji geograficznej „GIS-Asocjacja”, długo oczekiwane przez tę społeczność nowe rządowe regulacje, zawierające złagodzenie restrykcyjnego prawa, muszą się ukazać nie później niż jesienią tego roku. Powinny one jednak spełniać kilka niezbędnych warunków związanych m.in. z przyjęciem jednolitej klasyfikacji obiektów dla skal 1:10 000-1: 100 000; zmianą procesu produkcji map i likwidacją (wprowadzanych urzędowo w ich treści) "zniekształceń". Poza tym należy uprościć procedurę uzyskiwania zezwoleń na publikowanie i rozpowszechnianie map. W końcu, będą zmienione przepisy w dziedzinie praw autorskich, wywodzące opis obiektów geograficznych z ustawy o prawie autorskim i pokrewnych i z ustawy o geodezji i kartografii.
Źródło: www.cnews.ru
|