wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-01| GNSS, Geodezja, Prawo, Instytucje

Rosja: rozwój GPS, mimo dyskryminujących przepisów


Jak donosi rosyjski serwis cNews, w tym roku spodziewana jest w Rosji gwałtowny rozwój rynku systemów GPS, mimo obowiązujących tam ograniczeń, zgodnie z którymi użytkownik precyzyjnego odbiornika może trafić do aresztu, jeśli nie posiada licencji Roskartografii (rosyjski Urząd Geodezji i Kartografii).

Według prognozy firmy DiFo, międzynarodowego dystrybutora urządzeń cyfrowych, w 2006 r. sprzeda ona ok. 80 tys. palmtopów z wbudowanymi odbiornikami GPS, z tego 80% na rynku rosyjskim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by GPS był masowo stosowaną technologią w Rosji – mówi Jurij Retman, szef ds. rozwoju w DiFo.
Poza tym ostatnio nastąpiła także rewolucja na rynku usług kartograficznych. Wcześniej, dokładne mapy Rosji były utajnione. Sytuacja uległa zmienie z chwilą uruchomienia serwisu Google Earth. Dalszy wyłom nastąpił, gdy państwowa Roskartografia sprzedała mapy wektorowe Rosji zachodniej firmie Tele Atlas oraz kiedy pojawiły się na rynku mapy wykonane przez lokalne prywatne firmy, takie jak Kiberso i Makcentr czy ukraiński Nawigon.
Wzrost rynku następuje mimo administracyjnych ograniczeń, które pozwalają aresztować użytkownika odbiornika GPS o wysokiej dokładności, jeśli nie posiada licencji państwowej Roskartografii. W Rosji obowiązują bowiem przepisy o tajemnicy państwowej i ustawa o geodezji i kartografii, zgodnie z którymi za tajne uważane są współrzędne obiektów geograficznych i punktów geodezyjnych podawane z dokładnością lepszą niż 30 m.

Według Siergieja Millera, szefa rosyjskiego stowarzyszenia użytkowników systemów informacji geograficznej „GIS-Asocjacja”, długo oczekiwane przez tę społeczność nowe rządowe regulacje, zawierające złagodzenie restrykcyjnego prawa, muszą się ukazać nie później niż jesienią tego roku. Powinny one jednak spełniać kilka niezbędnych warunków związanych m.in. z przyjęciem jednolitej klasyfikacji obiektów dla skal 1:10 000-1: 100 000; zmianą procesu produkcji map i likwidacją (wprowadzanych urzędowo w ich treści) "zniekształceń". Poza tym należy uprościć procedurę uzyskiwania zezwoleń na publikowanie i rozpowszechnianie map. W końcu, będą zmienione przepisy w dziedzinie praw autorskich, wywodzące opis obiektów geograficznych z ustawy o prawie autorskim i pokrewnych i z ustawy o geodezji i kartografii.

Źródło: www.cnews.ru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS