wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-30| GIS, Firma, Prawo

Techmex zbankrutował


Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Techmex S.A. z Bielska-Białej.

Zarząd Techmex SA poinformował, że 30 listopada 2009 r. otrzymał postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej o otwarciu 30 listopada 2009 r. o godzinie 13.00 postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku Techmex S.A.

Sąd wezwał wierzycieli Techmeksu, aby w terminie czterech miesięcy od daty obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zgłosili swoje wierzytelności sędziemu komisarzowi. Sąd wezwał także osoby, którym przysługują prawa i roszczenia osobiste, ciążące na nieruchomości należącej do spółki, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, aby dokonały ich zgłoszenia w ciągu czterech miesięcy od daty obwieszczenia, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym.

Zarząd spółki złożył w październiku w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wcześniej wniosek o upadłość likwidacyjną złożył bank DnB Nord, któremu spółka jest winna 17,8 mln zł oraz spółki Tech Data Polska i Geokart. Na koniec III kwartału zadłużenie krótkoterminowe Techmeksu sięgało 169 mln zł. Po III kwartałach 2009 r. spółka zarejestrowała stratę netto w wysokości 34,96 mln złotych, przy przychodach w wysokości 91,5 mln zł. Rok wcześniej po III kwartałach sprzedaż wynosiła 288,3 mln zł, a zysk netto – 19,1 mln zł.


Techmex S.A. działa od 1987 roku. Przez wiele lat firma specjalizowała się w sprzedaży sprzętu komputerowego i jego serwisowaniu.
W 2001 r. Techmex zmienia strategię. Zdecydowano o odejściu od niskomarżowej sprzedaży sprzętu IT i wejściu w sektor zaawansowanych rozwiązań informatycznych, w tym w GIS. W 2004 roku firma utworzyła w Komorowie Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych, będące operatorem amerykańskiego systemu IKONOS. Od tego roku Techmex jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W kolejnych latach spółka realizowała zamówienia na dostawę danych geoprzestrzennych m.in. dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, samorządów, klientów zagranicznych. Przychody z segmentu GIS sięgały nawet ponad 60 mln zł rocznie.
W ubiegłym roku nastąpił drastyczny spadek przychodów i kłopoty z zapewnieniem firmie płynności finansowej, efektem czego był wniosek o upadłość.

W 2000 roku sprzedaż Techmeksu wyniosła ponad 724 mln zł, w 2003 – 406 mln, 2006 – 373 mln, a w 2008 – 365 mln zł. W tym samym roku spółka po raz pierwszy w historii zanotowała stratę (9,4 mln zł).
W maju 2004 roku jedna akcja Techmeksu była warta 29,1 zł, w szczytowym okresie, w 2007 roku, doszła do ponad 44 złotych, dzisiaj kurs zamknięcia wynosił 2,9 złotego.

JP, gpw


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ileż tu jadu znikam stąd

Teraz wszystko jasne!... Wchodzę dzisiaj na notowania TECHMEXu i widzę 1,4 PLN, myślałem że był split akcji a to jednak rynek zaczął je wyceniać na poziomie jakim od początku powinny być....

Wesoły nam dzień dziś nastał. Alleluja! Dział Badawczo-rozwojowy z Kulawikiem na czele rozwinął skrzydła. Ha ha ha

do proroka w sensie bankructwa czy CBA?

zobaczycie a następna będzie kobita z suwałk - zobaczycie

do obserwatora nie dziwne, że sygnity ucieka od KPG ja tam bym nie chciał z nimi pracować

KONIEC 2 5 lat temu Techmex przy pomocy bizneswoomen z Suwałk oraz ......... pozbawił cywilne firmy geodezyjne prac nad v mapa level 2 aż do dziś.Długo trzeba było czekac na watpliwą satysfakcję.Tak SCOR-rze to poprzednia epoka alibo jeszcze gorzej.To jest naprawdę niwiarygodne jak ta wolna ojczyzna jest niemądra.

KONIEC! Tak koncza firmy ktore prowadza iznes wg. standardow rodem z epoki slusznie minionej....

RETROSPEKCJA_2 A przede wszystkim bez poszanowania ludzkiej pracy, pracownika oraz brnąc jedynie w kierunku wizji wielkich i szybkich zysków minimalnym kosztem.

RETROSPEKCJA Kolejny wielki gracz giełdowy przekonuje się,ze geodezja na wysokim poziomie to przede wszystkim porządne wykształcenie a potem wiele lat praktyki.Sama umiejętnosć klikania w klawiaturę i wygłaszania buńczucznych tez to dużo za mało(Sygnity też wycofało się z KPG a teraz próbuje z GEOMARU.)Ani nasze większe rodzime firmy geodezyjne nie rozumieja, że bez współpracy wzajemnej czy bez wsparcia rządu nie wrócimy na rynki zagraniczne,ani nie zbudujemy rozwiązań high -tech.

Nie wiem czy jest co opłakiwać - że to był polski jedynak?

[*] - 22 lata i po firmie

12 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt