wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-30| GIS, Firma, Prawo

Techmex zbankrutował


Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Techmex S.A. z Bielska-Białej.

Zarząd Techmex SA poinformował, że 30 listopada 2009 r. otrzymał postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej o otwarciu 30 listopada 2009 r. o godzinie 13.00 postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku Techmex S.A.

Sąd wezwał wierzycieli Techmeksu, aby w terminie czterech miesięcy od daty obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zgłosili swoje wierzytelności sędziemu komisarzowi. Sąd wezwał także osoby, którym przysługują prawa i roszczenia osobiste, ciążące na nieruchomości należącej do spółki, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, aby dokonały ich zgłoszenia w ciągu czterech miesięcy od daty obwieszczenia, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym.

Zarząd spółki złożył w październiku w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wcześniej wniosek o upadłość likwidacyjną złożył bank DnB Nord, któremu spółka jest winna 17,8 mln zł oraz spółki Tech Data Polska i Geokart. Na koniec III kwartału zadłużenie krótkoterminowe Techmeksu sięgało 169 mln zł. Po III kwartałach 2009 r. spółka zarejestrowała stratę netto w wysokości 34,96 mln złotych, przy przychodach w wysokości 91,5 mln zł. Rok wcześniej po III kwartałach sprzedaż wynosiła 288,3 mln zł, a zysk netto – 19,1 mln zł.


Techmex S.A. działa od 1987 roku. Przez wiele lat firma specjalizowała się w sprzedaży sprzętu komputerowego i jego serwisowaniu.
W 2001 r. Techmex zmienia strategię. Zdecydowano o odejściu od niskomarżowej sprzedaży sprzętu IT i wejściu w sektor zaawansowanych rozwiązań informatycznych, w tym w GIS. W 2004 roku firma utworzyła w Komorowie Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych, będące operatorem amerykańskiego systemu IKONOS. Od tego roku Techmex jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W kolejnych latach spółka realizowała zamówienia na dostawę danych geoprzestrzennych m.in. dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, samorządów, klientów zagranicznych. Przychody z segmentu GIS sięgały nawet ponad 60 mln zł rocznie.
W ubiegłym roku nastąpił drastyczny spadek przychodów i kłopoty z zapewnieniem firmie płynności finansowej, efektem czego był wniosek o upadłość.

W 2000 roku sprzedaż Techmeksu wyniosła ponad 724 mln zł, w 2003 – 406 mln, 2006 – 373 mln, a w 2008 – 365 mln zł. W tym samym roku spółka po raz pierwszy w historii zanotowała stratę (9,4 mln zł).
W maju 2004 roku jedna akcja Techmeksu była warta 29,1 zł, w szczytowym okresie, w 2007 roku, doszła do ponad 44 złotych, dzisiaj kurs zamknięcia wynosił 2,9 złotego.

JP, gpw


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ileż tu jadu znikam stąd

Teraz wszystko jasne!... Wchodzę dzisiaj na notowania TECHMEXu i widzę 1,4 PLN, myślałem że był split akcji a to jednak rynek zaczął je wyceniać na poziomie jakim od początku powinny być....

Wesoły nam dzień dziś nastał. Alleluja! Dział Badawczo-rozwojowy z Kulawikiem na czele rozwinął skrzydła. Ha ha ha

do proroka w sensie bankructwa czy CBA?

zobaczycie a następna będzie kobita z suwałk - zobaczycie

do obserwatora nie dziwne, że sygnity ucieka od KPG ja tam bym nie chciał z nimi pracować

KONIEC 2 5 lat temu Techmex przy pomocy bizneswoomen z Suwałk oraz ......... pozbawił cywilne firmy geodezyjne prac nad v mapa level 2 aż do dziś.Długo trzeba było czekac na watpliwą satysfakcję.Tak SCOR-rze to poprzednia epoka alibo jeszcze gorzej.To jest naprawdę niwiarygodne jak ta wolna ojczyzna jest niemądra.

KONIEC! Tak koncza firmy ktore prowadza iznes wg. standardow rodem z epoki slusznie minionej....

RETROSPEKCJA_2 A przede wszystkim bez poszanowania ludzkiej pracy, pracownika oraz brnąc jedynie w kierunku wizji wielkich i szybkich zysków minimalnym kosztem.

RETROSPEKCJA Kolejny wielki gracz giełdowy przekonuje się,ze geodezja na wysokim poziomie to przede wszystkim porządne wykształcenie a potem wiele lat praktyki.Sama umiejętnosć klikania w klawiaturę i wygłaszania buńczucznych tez to dużo za mało(Sygnity też wycofało się z KPG a teraz próbuje z GEOMARU.)Ani nasze większe rodzime firmy geodezyjne nie rozumieja, że bez współpracy wzajemnej czy bez wsparcia rządu nie wrócimy na rynki zagraniczne,ani nie zbudujemy rozwiązań high -tech.

Nie wiem czy jest co opłakiwać - że to był polski jedynak?

[*] - 22 lata i po firmie

12 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt