wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-19| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

Wielka Brytania planuje zmianę polityki w sprawie danych przestrzennych


17 listopada premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown ogłosił, że od przyszłego roku wprowadzana będzie polityka otwartych danych. Projekt pod hasłem „Making Public Data Public” ma na celu większą efektywność i przejrzystość działania rządu, samorządów i firm.

Jednym z elementów rządowego projektu przejrzystości danych ma być darmowe udostępnienie większości map oraz danych ze zbiorów Brytyjskiej Agencji Kartograficznej Ordnance Survey. Opublikowane mają one zostać w kwietniu 2010 roku na stronach rządu brytyjskiego. Umożliwione zostanie ściągnięcie i korzystanie z danych nawet przez komercyjnych użytkowników, którzy wcześniej musieli płacić licencje w wysokości rzędu 5 tys. funtów. Obecnie trwają dyskusje, które dane i mapy mają być włączone do pakietu ogólnodostępnej bazy. Wiadomo jednak już, że będzie można sprawdzić takie dane, jak granice jednostek administracyjnych, lokalizację domów i działek oraz adresy pocztowe. Poza tym opublikowane mają zostać statystyki dotyczące m.in. zdrowia publicznego i przestępstw.
Zdania na temat nowej polityki są podzielone. Profesor Nigel Shadbolt powiedział dla BBC, że suche dane bez odpowiedniego kontekstu geograficznego i tak nic nie dają. Z kolei Sir Tim Berners-Lee powiedział, że dane są potrzebne i powinny być udostępnione, gdyż wówczas jest znacznie więcej z nich pożytku.

Źródło: Ordnance Survey, BBC, Mapperz


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt