wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-19| Prawo, Edukacja, Kataster

O standardach wyceny nieruchomości w najnowszym numerze Administratio LocorumW artykule otwierającym najnowszy numer kwartalnika „Administratio Locorum” poświęconego zagadnieniom dotyczącym gospodarki przestrzennej – nr 8 (2) 2009 – prof. Sabina Źróbek porównuje koncepcje wartości rynkowej z założeniami kliku wartości nierynkowych (tj. wartości indywidualnej, godziwej, dla wymuszonej sprzedaży czy bankowo-hipotecznej). Autorka zwraca uwagę, że sprawą zasadniczą w wyborze odpowiedniej podstawy wartości jest cel, dla którego jest przeprowadzana wycena.

Zagadnienie identyfikacji i opisu czynników kształtujących ceny lokali mieszkalnych przestawiono w drugim artykule na przykładzie olsztyńskiego rynku nieruchomości. Autorzy – Urszula Litwin i Paweł Zawora – stwierdzili, że cenę na badanym rynku kreowały głównie: powierzchnia użytkowa lokalu, położenie budynku względem centrum miasta i poziom rozwoju infrastruktury społecznej, ale także wizerunek zewnętrzny osiedla.
Artykuł pt. „Wartościowanie struktur przestrzennych za pomocą znormalizowanych wskaźników istotności terenu” stanowi pierwsze z trzech opracowań, które ukażą się w następnych wydaniach „Administratio Locorum”. Oksana Kuryj i Jan Kuryj przedstawiają w nim propozycję nowych zasad wyliczania tego wskaźnika na potrzeby opracowania ogólnych planów rozwoju obszarów wiejskich.
Wydanie zamyka artykuł Radosława Wiśniewskiego przedstawiający założenia metodyczne tworzenia modeli zjawisk gospodarczych, które mogą być wykorzystane w sporządzaniu planów gospodarowania zasobami nieruchomości.

„Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum” jest jednym z kilku czasopism założonych w 2001 roku przez polskie uczelnie rolnicze. Publikowane są w nim teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym.

Źródło: Wyd. UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt