Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-11-19| Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

5 lat Wojskowego Centrum Geograficznego


W Warszawie odbyły się wczoraj (18 listopada) obchody 5. rocznicy utworzenia Wojskowego Centrum Geograficznego – spadkobiercy Wojskowego Instytutu Geograficznego (1919-49) i kontynuatora Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego.

Oddział powołano do życia 15 listopada 1951 roku. Grupa fotogrametrów wojskowych liczyła wtedy 26 osób i dysponowała dwiema kamerami: Wild RC-5 i Fairchild, przejętymi od LOT-u. Głównymi zadaniami SOF były: aktualizacja map na bazie zdjęć lotniczych, budowa archiwum zdjęć lotniczych, wdrażanie nowych technologii (autografy, komputer Odra 1003). Oddział istniał do 1988 roku, kiedy to został przekształcony w Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji. Równocześnie w nowej jednostce znalazło się Wojskowe Obserwatorium Astronomiczno-Grawimetryczne założone w Komorowie w 1969 roku. Zajmowało się ono pomiarami grawimetrycznymi i magnetycznymi, obserwacjami sztucznych satelitów, prowadzeniem szkoleń itp.

Kolejna reorganizacja w służbie topograficznej nastąpiła w 2004 roku, kiedy to na bazie Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji oraz – działającego od 1974 roku – Oddziału Zabezpieczenia Topograficznego (odpowiedzialnego m.in. za zaopatrzenie sił zbrojnych w mapy) utworzono Wojskowe Centrum Geograficzne.
Do podstawowych zadań Centrum należy: utrzymywanie i udostępnianie danych wojskowego zasobu geograficznego, wytwarzanie i pozyskiwanie produktów i wydawnictw geograficznych, a także aktualizacja i udostępnianie zasobu. Centrum podlega Zarządowi Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


W okolicznościowym wystąpieniu szef WCG płk Janusz Rozwałka przytoczył zdanie wypowiedziane przez marszałka Józefa Piłsudskiego, że mapa jest daleko skuteczniejszą bronią w ręku oficera, niż jego pałasz lub rewolwer. Rola, jaką dzisiaj odgrywa Wojskowe Centrum Geograficzne, zdaje się potwierdzać słuszność tego poglądu.


Na uroczystości rocznicowe do sali Wojskowego Centrum Konferencyjnego przybyli m.in. zastępca szefa Sztabu Generalnego WP admirał floty Tomasz Mathea, szef ZAWiR gen. dyw. Anatol Wojtan, dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski, główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, dowódcy i pracownicy WCG i jednostek zabezpieczenia geograficznego, przedstawiciele MON, nauki i biznesu, duchowieństwo.



Podczas uroczystości medale resortowe i pamiątkowe odznaki WCG wręczono osobom zasłużonym dla wojskowej geodezji i kartografii. Wśród udekorowanych znaleźli się Jolanta Orlińska i płk Szczepan Majewski (dyr. Departamentu Spraw Obronnych oraz Ochrony Informacji Niejawnych w GUGiK), którzy otrzymali Odznaki Pamiątkowe Wojskowego Centrum Geograficznego.

Decyzją ministra obrony narodowej dzień 15 listopada ustanowiono Świętem Wojskowego Centrum Geograficznego.

Złoty Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju otrzymali:
Barbara Gościniak,
Tadeusz Kopryaniuk,
Jerzy Marciniak
.

Złoty Medal Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny otrzymali:
Ryszard Bożek,
Jerzy Pawlikowski,
Małgorzata Pietrkiewicz,
Maria Rozbicka,
Joanna Sosnowska,
Krzysztof Szablewski
.

Odznaki Pamiątkowe WCG przyznano 27 osobom, wśród nich znaleźli się: Bronisław Komorowski, Bodgan Klich, gen. Franciszek Gągor, płk w st. spoczynku Eugeniusz Brzozowski (pierwszy dowódca SOF), płk w st. spoczynku Grzegorz Wiśniewski.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama