wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-18| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Rada Ministrów o realizacji ustawy o ujawnieniu w kw prawa własności nieruchomościPodczas wczorajszego (17 listopada) posiedzenia Rada Ministrów przyjęła m.in. przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji informację dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Zadaniem ustawy jest eliminacja zaniedbań dotyczących ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości SP i JST oraz wsparcie obywateli w działaniach zmierzających do regulacji prawnej ich stanu nieruchomości. Ustawa służy inwentaryzacji nieruchomości oraz zobowiązuje do aktualizacji ksiąg wieczystych. Od momentu wejścia w życie tej regulacji, tj. 19 listopada 2007 r., na jej realizację przyznano 49 mln zł.

Z wykazów przekazanych przez starostów wynika, że obszarowo najwięcej nieruchomości (ponad 85 proc.) jest własnością Skarbu Państwa, w drugiej kolejności są gminy (ponad 10 proc.). Z kolei gminy mają największą liczbę nieruchomości (ponad 50 proc.), Skarb Państwa posiada ich mniej (ok. 40 proc.). W księgach wieczystych ujawnionych jest 73 proc. powierzchni nieruchomości SP i JST, co stanowi 93 proc. ich liczby.

Wojewodowie do 19 sierpnia 2009 r. przekazali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji 92 sprawozdania ze złożenia w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Złożono 118 360 takich wniosków, najwięcej z nich przekazano do sądów rejonowych w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Jednocześnie niektórzy wojewodowie sygnalizowali trudności z przekazywaniem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wykazów dotyczących nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz składaniem do sądów rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych praw własności. Zwracali uwagę na brak środków finansowych na realizację tych zadań. W znowelizowanej ustawie dotychczasowe terminy sporządzania wykazów przedłużono.

W wystąpieniu pokontrolnym z marca 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli zasygnalizowała wiele zastrzeżeń. W 108 powiatach, gminach i miastach stwierdzono, że ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego. Jednocześnie 60 proc. działek Skarbu Państwa ma nieuregulowany stan prawny, podobnie 30 proc. gminnych. Ponadto aktualizacja ksiąg wieczystych przebiega opieszale i prawdopodobnie nie zostanie przeprowadzona w terminie ustawowym, tj. do 19 listopada 2009 r. Ze względu na te uchybienia konieczne jest głębokie przeanalizowanie istniejących regulacji prawnych.

Źródło: KPRM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS