wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-18| Geodezja, GIS, Mapy

Aktywność grypy według serwisu Google Flu Trends


Najnowsze dane szacunkowe (z 15 listopada) z serwisu Google Flu Trends mówią o wysokiej aktywności wirusa grypy w Polsce. Najwyższe wskaźniki (aktywność intensywna) notowane są dla Rosji, Norwegii, Bułgarii, Węgier i Kanady. Pozyskiwanie danych w serwisie opiera się na wykorzystaniu zapytań z wyszukiwarki Googla, dzięki czemu dane prezentowane są niemal w czasie rzeczywistym.

Dane są szacowane na podstawie liczby zapytań dotyczących grypy w wyszukiwarce Googla. Aby jak najdokładniej określić pochodzenie zapytań informacje są segregowane na kraje (dla niektórych państw również na mniejsze jednostki administracyjne, np. stany w USA czy Kanadzie) poprzez korzystanie z adresów IP z dzienników serwera firmy.

Aby zwiększyć wiarygodność, szacunki oparte na danych z wyszukiwania porównane są z historycznym bazowym poziomem aktywności grypy na danym obszarze. Dla obszaru Polski przyjmuje się dane publikowane przez Europejską Sieć Nadzoru nad Grypą Europejskiego – Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W zależności od tego, czy aktualne szacunki są wyższe, czy niższe niż poziom bazowy, Google Flu Trends może zgłaszać ogólny poziom aktywności jako minimalny, niski, umiarkowany, wysoki lub bardzo wysoki. Każda z kategorii ma przypisany odpowiedni kolor wyświetlany pod wykresem. Informacje te są wyświetlane również na mapie. Możliwy jest także dostęp do plików z danymi w formacie CSV na stronie każdego kraju za pośrednictwem linku „Pobierz dane”.

Google Flu Trends dysponuje obecnie danymi dla 15 krajów. W przyszłości planowane jest opracowanie podobnych danych szacunkowych dla kolejnych miejsc. Obecnie serwis działa wyłącznie dla chorób grypopodobnych, jednak Google jest zainteresowany badaniami nad tym, czy metodologia wykorzystywana do wykrywania aktywności grypy może sprawdzić się również w przypadku innych chorób. Z usługi Google Flu Trends może korzystać każdy, wystarczy mieć dostęp do internetu.

Źródło: Google, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie wiedzą co prezentują Proponuję opracować mapę pogłowia bydła na podstawie zapytań o krowy w wyszukiwarce - będzie równie wiarygodna
odpowiedz zgłoś
Panika Co ma wspólnego wyszukiwanie informacji o grypie przez panikę którą wywołały media z faktyczną liczbą przypadków wirusa?
odpowiedz zgłoś
I właśnie dla takich danych nie powinno stosować się kartogramu, przecież to zakłamuje całkowicie obraz występowania choroby.
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS