wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-17| GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Estonia uzyskała status państwa współpracującego z ESA


Umowę podpisali 10 listopada br. dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych ESA Peter Hulsroj i estoński minister ekonomii i łączności Juhan Parts. Na mocy dokumentu Estonia stała się Europejskim Państwem Współpracującym z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu PECS (Programme for European Cooperating States).

Estonia ma duże doświadczenie w prowadzeniu badań astronomicznych i naukach kosmicznych. Posiada obserwatorium w Tartu, które funkcjonuje od XIX wieku, a także uczestniczy w projektach ESA: Planck i Gaia, jak również w projekcie budowy centrum obserwacyjnego w Australii. Szczegóły współpracy zostaną ustalone w Karcie PECS.
Pierwsze rozmowy ESA i Estonia prowadziły już na początku 2006 roku, a wstępną umowę o współpracy zawarto w Tallinie 20 czerwca 2007 roku.
Polska podpisała porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS) 27 kwietnia 2007 roku. Do tej grupy państw należą również Rumunia, Czechy i Łotwa. Państwa te po 5 latach od podpisania porozumienia o współpracy mogą ubiegać się o pełnoprawne członkostwo w ESA (obecnie taki status posiada 18 państw, głównie z Europy Zachodniej).

Źródło: ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt