Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-17| GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Estonia uzyskała status państwa współpracującego z ESA


Umowę podpisali 10 listopada br. dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych ESA Peter Hulsroj i estoński minister ekonomii i łączności Juhan Parts. Na mocy dokumentu Estonia stała się Europejskim Państwem Współpracującym z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu PECS (Programme for European Cooperating States).

Estonia ma duże doświadczenie w prowadzeniu badań astronomicznych i naukach kosmicznych. Posiada obserwatorium w Tartu, które funkcjonuje od XIX wieku, a także uczestniczy w projektach ESA: Planck i Gaia, jak również w projekcie budowy centrum obserwacyjnego w Australii. Szczegóły współpracy zostaną ustalone w Karcie PECS.
Pierwsze rozmowy ESA i Estonia prowadziły już na początku 2006 roku, a wstępną umowę o współpracy zawarto w Tallinie 20 czerwca 2007 roku.
Polska podpisała porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS) 27 kwietnia 2007 roku. Do tej grupy państw należą również Rumunia, Czechy i Łotwa. Państwa te po 5 latach od podpisania porozumienia o współpracy mogą ubiegać się o pełnoprawne członkostwo w ESA (obecnie taki status posiada 18 państw, głównie z Europy Zachodniej).

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS