Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-17| GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Teledetekcja satelitarna: Euroconsult wieszczy spore zyski


Firma analityczna Euroconsult opublikowała raport na temat perspektyw rozwoju rynku satelitów teledetekcyjnych do 2018 roku. Wynika z niego, że tylko w tym roku łączna sprzedaż produktów z aparatów obserwacyjnych przekroczy 1 mld dolarów, a za 9 lat osiągnie 3,9 mld dolarów, rosnąc w tempie około 16% rocznie.

Euroconsult szacuje, że w ciągu najbliższych 9 lat wystrzelonych zostanie około 260 satelitów obserwacyjnych. Ich zbudowanie kosztować będzie 27,4 mld dolarów. Dla porównania w okresie 1998-2008 zbudowano tylko 128 aparatów o łącznej wartości 20,4 mld dolarów.
Według autorów raportu na rynku satelitów obserwacyjnych nadal dominować będą agencje publiczne – w szczególności NASA, ESA oraz JAXA, dla których monitoring środowiska będzie w badanym okresie priorytetem. Szacuje się, że do 2018 roku publiczne agencje kosmiczne umieszczą na orbicie 93 aparaty teledetekcyjne, z czego zadaniem 65 z nich ma być obserwacja środowiska. W raporcie zaznaczono ponadto, że w badanym okresie aż 34 kraje mają dołączyć do grona posiadaczy satelitów teledetekcyjnych. Jeszcze w 1997 roku tylko 8 państw posiadało tego typu urządzenia.
Analitycy Euroconsult przewidują także szybki rozwój satelitów komercyjnych. Do 2018 roku prywatni inwestorzy wystrzelą około 38 aparatów obserwacyjnych. W badanym okresie można się więc spodziewać znaczącego wzrostu konkurencji. Co ważne, także państwowe agencje kosmiczne będą coraz bardziej koncentrowały się na sprzedaży swoich produktów teledetekcyjnych. Mimo to nadal największymi potentatami na tym rynku pozostaną firmy DigitalGlobe, GeoEye oraz SPOT Image (wg prognoz mają kontrolować 2/3 rynku).

Źródło: Euroconsult


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS