wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-05| Mapy, Instytucje

Niewidomi dostali mapy tyflologiczne stacji warszawskiego metra


Dzisiaj w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy placu Bankowym po raz pierwszy zaprezentowano mapy tyflologiczne stacji metra „Ratusz Arsenał” oraz jej okolic. Ich wydanie jest częścią programu mającego ułatwić niewidomym i słabowidzącym bezpieczne oraz samodzielne korzystanie z metra.

Mapy opracowały Ewa Lodzińska (fot.) z wydawnictwa Kartografika oraz Dagmara Wawro z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Obie są z wykształcenia kartografami i posiadają już spore doświadczenie w opracowywaniu map dla niewidomych. Wydana publikacja ma format A3 i charakteryzuje ją powiększona czcionka, wyraźne kolory, a także elementy wypukłe nadrukowane na specjalną folię (w tym napisy w alfabecie Braille’a). Kilkustronicowy album prezentuje nie tylko peron metra, lecz również przejścia podziemne oraz bezpośrednią okolicę stacji, w tym plac Bankowy. Jak tłumaczył kierujący projektem Marek Jakubowski z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania, mapa nie jest zaprojektowana tak, aby korzystać z niej w terenie. Niewidomi przed wyjściem z domu mają się na jej podstawie nauczyć przestrzeni stacji metra, tak aby mogli samodzielnie odnaleźć windę, sklep w podziemiach czy też dojść do właściwego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Zaznaczył również, że podobne prace realizowane były m.in. w Londynie i Brukseli, ale nie na tak dużą skalę. Projekt warszawski jest więc przedsięwzięciem nowatorskim.

Uczestniczący w konferencji zastępca prezydenta m. st. Warszawy Włodzimierz Paszyński ma nadzieję, że już wkrótce uda się opracować kolejne tego typu albumy. Do końca tego roku ratusz będzie czekał na uwagi i sugestie dotyczące map przystanku „Ratusz Arsenał”. Później podobne publikacje powinny być opracowane również dla pozostałych stacji, a może również dla całego miasta.

Koszt wydania 140 map tyflologicznych wyniósł 30 tys. zł i pokrył je w całości Urząd m. st. Warszawy. Mają być one dostępne w instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób słabowidzących i niepełnosprawnych. Oprócz map podczas konferencji zaprezentowano również opracowany na Uniwersytecie Jagiellońskim system „Ariadna”. Osoba niewidoma lub niedowidząca posiadająca telefon komórkowy uzyskuje dzięki niemu informacje głosowe ułatwiające samodzielne poruszanie się po mieście, np. informacje o rozkładzie jazdy autobusów na najbliższym przystanku. Rozwiązanie to wykorzystuje bezprzewodowy internet oraz nawigację GPS wbudowaną w telefony komórkowe.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt