wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-03| Geodezja, Mapy, Ludzie

Zmarł inż. Stanisław Kluska, były przewodniczący SGP


30 października zmarł Stanisław Kluska, członek honorowy Stowarzyszenia Geodetów Polskich, wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący SGP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 listopada 2009 r. o godz. 13:30 na Cmentarzu Ewangelickim w Łodzi przy ul. Ogrodowej (Stary Cmentarz, III wejście od ul. Srebrzyńskiej).

Stanisław Kluska (ur. 1930 r.) był absolwentem Państwowego Liceum Mierniczego w Łodzi, w którym maturę i dyplom technika mierniczego uzyskał w roku 1950. Rok później rozpoczął studia w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Łodzi, które ukończył w 1955 roku, otrzymując tytuł inżyniera geodety. Pracę zawodową rozpoczął w 1951 roku w Państwowym Przedsiębiorstwie Mierniczym w Łodzi. Po dziesięciu latach pracy w bezpośrednim wykonawstwie (był kierownikiem robót na dużych obiektach tj. obszary górnicze KWB „Adamów”, „Pątnów”, „Babina-Mosty”) przeszedł do administracji geodezyjnej. W 1961 roku został powołany na stanowisko kierownika Delegatury GUGiK w Łodzi. Po likwidacji delegatur w roku 1973 rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji i Kartografii w Łodzi. W roku 1975 z chwilą likwidacji Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wrócił do swojego macierzystego przedsiębiorstwa, które wtedy już nosiło nazwę Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Łodzi, na stanowisko zastępcy dyrektora ds. rozwoju. W roku 1988 wrócił do pracy w administracji geodezyjnej na stanowisku zastępcy dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1990 roku.

Do Związku Mierniczych Rzeczpospolitej Polskiej wstąpił 15 czerwca 1950 roku. Po studiach wrócił do aktywnej pracy społecznej w ramach SGP. W roku 1957 został wybrany do Zarządu Oddziału, pełnił w nim funkcje: członka Zarządy Oddziału (lata 1957-58 i 1972-74), przewodniczącego Komisji Szkoleniowej (1961-62), wiceprzewodniczącego Zarządu Oddziału (1963-1972), przewodniczącego Zarządu Oddziału (1977-1983).

Był aktywnym działaczem SGP na szczeblu centralnym. W latach 1972-1974 był członkiem Zarządu Głównego SGP, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego ZG SGP (1983-1989 oraz 1998-2001) oraz przewodniczącego ZG SGP (1989-1998). Od 2001 jest członkiem Zarządu Głównego. W latach 1972-1983 był członkiem oraz zastępcą przewodniczącego Rady Programowej „Przeglądu Geodezyjnego”. Przez wiele lat (do roku 2004) przewodniczył Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Równolegle pracował w organach wojewódzkich Naczelnej Organizacji Technicznej, w latach 1970-1974 członkiem Rady Głównej NOT.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Źródło: SGP, "Zarys historii SGP" (Warszawa, 1995)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wielka szkoda. To był przyjaciel wszystkich geodetów.Żegnaj Staszku

Słuchacz Jeszcze 3-tygodnie temu tak ciekawie prowadził wykład na kursie przygotowawczym, tyle ciekawych dygresji i opinii przedstawił. Warto było słuchać i uczestniczyć w dyskusji. Dziękuje.

Staszku żegnamy Cię. Żal, że już Ciebie nie ma wśród nas.

3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS