wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-11-03| Geodezja, Mapy, Ludzie

Zmarł inż. Stanisław Kluska, były przewodniczący SGP


30 października zmarł Stanisław Kluska, członek honorowy Stowarzyszenia Geodetów Polskich, wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący SGP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 listopada 2009 r. o godz. 13:30 na Cmentarzu Ewangelickim w Łodzi przy ul. Ogrodowej (Stary Cmentarz, III wejście od ul. Srebrzyńskiej).

Stanisław Kluska (ur. 1930 r.) był absolwentem Państwowego Liceum Mierniczego w Łodzi, w którym maturę i dyplom technika mierniczego uzyskał w roku 1950. Rok później rozpoczął studia w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Łodzi, które ukończył w 1955 roku, otrzymując tytuł inżyniera geodety. Pracę zawodową rozpoczął w 1951 roku w Państwowym Przedsiębiorstwie Mierniczym w Łodzi. Po dziesięciu latach pracy w bezpośrednim wykonawstwie (był kierownikiem robót na dużych obiektach tj. obszary górnicze KWB „Adamów”, „Pątnów”, „Babina-Mosty”) przeszedł do administracji geodezyjnej. W 1961 roku został powołany na stanowisko kierownika Delegatury GUGiK w Łodzi. Po likwidacji delegatur w roku 1973 rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji i Kartografii w Łodzi. W roku 1975 z chwilą likwidacji Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wrócił do swojego macierzystego przedsiębiorstwa, które wtedy już nosiło nazwę Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Łodzi, na stanowisko zastępcy dyrektora ds. rozwoju. W roku 1988 wrócił do pracy w administracji geodezyjnej na stanowisku zastępcy dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1990 roku.

Do Związku Mierniczych Rzeczpospolitej Polskiej wstąpił 15 czerwca 1950 roku. Po studiach wrócił do aktywnej pracy społecznej w ramach SGP. W roku 1957 został wybrany do Zarządu Oddziału, pełnił w nim funkcje: członka Zarządy Oddziału (lata 1957-58 i 1972-74), przewodniczącego Komisji Szkoleniowej (1961-62), wiceprzewodniczącego Zarządu Oddziału (1963-1972), przewodniczącego Zarządu Oddziału (1977-1983).

Był aktywnym działaczem SGP na szczeblu centralnym. W latach 1972-1974 był członkiem Zarządu Głównego SGP, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego ZG SGP (1983-1989 oraz 1998-2001) oraz przewodniczącego ZG SGP (1989-1998). Od 2001 jest członkiem Zarządu Głównego. W latach 1972-1983 był członkiem oraz zastępcą przewodniczącego Rady Programowej „Przeglądu Geodezyjnego”. Przez wiele lat (do roku 2004) przewodniczył Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Równolegle pracował w organach wojewódzkich Naczelnej Organizacji Technicznej, w latach 1970-1974 członkiem Rady Głównej NOT.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Źródło: SGP, "Zarys historii SGP" (Warszawa, 1995)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wielka szkoda. To był przyjaciel wszystkich geodetów.Żegnaj Staszku

Słuchacz Jeszcze 3-tygodnie temu tak ciekawie prowadził wykład na kursie przygotowawczym, tyle ciekawych dygresji i opinii przedstawił. Warto było słuchać i uczestniczyć w dyskusji. Dziękuje.

Staszku żegnamy Cię. Żal, że już Ciebie nie ma wśród nas.

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt