wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-26| GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Nowy numer PPK: o Corine, SRTM-3 i kartogramie


Ukazał się trzeci tegoroczny numer „Polskiego Przeglądu Kartograficznego”. Zamieszczono w nim m.in. cztery artykuły, dwie notatki, a także recenzje i zapowiedzi książek o tematyce kartograficznej oraz map i atlasów.

Krytyczne uwagi dotyczące tradycyjnych podziałów sposobów ujęcia danych zaprezentowała Marta Tomaszewska (UW) w artykule pt. „Sposoby ujęcia danych a poprawność map opracowanych metodą kartogramu”. Autorka omówiła w nim propozycję własnej, 6-stopniowej typologii tego zjawiska, a także opisała przydatność danych bezwzględnych do opracowania kartogramu.
Prof. Jacek Pasławski (UW) w artykule „O klasyfikacji jakościowych kartograficznych form prezentacji” omówił z kolei nową propozycję podziału form prezentacji na poziomie nominalnym.
Temat „Bazy danych o pokryciu terenu w Polsce CLC-2006” poruszyli w swoim artykule dr hab. Elżbieta Bielecka oraz prof. Andrzej Ciołkosz (IGiK). Omówili oni szczegółowo nie tylko same dane, lecz również sposób ich zbierania i opracowywania, a także podmioty uczestniczące w programie oraz warunki i sposób ich udostępniania. Krótko zaprezentowano również projekt LUCAS, którego celem było zebranie danych o użytkowaniu terenu w wybranych regionach Unii Europejskiej.
W artykule pt. „Wykorzystanie danych georadarowych SRTM-3 w analizie zróżnicowania ukształtowania terenu Polski” Przemysław Śleszyński z IGiPZ PAN omówił przydatność tego modelu pokrycia terenu do opracowania: mapy hipsometrycznej, mapy deniwelacji, mapy spadków i ekspozycji oraz mapy odchyleń standardowych wysokości, jak również opracowań na potrzeby geografii społeczno-ekonomicznej i zastosowań praktycznych.

Nowy numer PPK zawiera także notatki poświęcone mapie ściennej „Polska – gospodarka” (1:750 000, wyd. Nowa Era) oraz pracom kartograficznym Wilhelma Kolberga. Zamieszczono w nim ponadto recenzje siedmiu publikacji, w tym m.in. podręcznika „GIS w badaniach przyrodniczych” Jacka Urbańskiego, monografii „Zarys dziejów geodezji w Łodzi” oraz II tomu „Narodowego Atlasu Rosji”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS