Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-10-26| GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Nowy numer PPK: o Corine, SRTM-3 i kartogramie


Ukazał się trzeci tegoroczny numer „Polskiego Przeglądu Kartograficznego”. Zamieszczono w nim m.in. cztery artykuły, dwie notatki, a także recenzje i zapowiedzi książek o tematyce kartograficznej oraz map i atlasów.

Krytyczne uwagi dotyczące tradycyjnych podziałów sposobów ujęcia danych zaprezentowała Marta Tomaszewska (UW) w artykule pt. „Sposoby ujęcia danych a poprawność map opracowanych metodą kartogramu”. Autorka omówiła w nim propozycję własnej, 6-stopniowej typologii tego zjawiska, a także opisała przydatność danych bezwzględnych do opracowania kartogramu.
Prof. Jacek Pasławski (UW) w artykule „O klasyfikacji jakościowych kartograficznych form prezentacji” omówił z kolei nową propozycję podziału form prezentacji na poziomie nominalnym.
Temat „Bazy danych o pokryciu terenu w Polsce CLC-2006” poruszyli w swoim artykule dr hab. Elżbieta Bielecka oraz prof. Andrzej Ciołkosz (IGiK). Omówili oni szczegółowo nie tylko same dane, lecz również sposób ich zbierania i opracowywania, a także podmioty uczestniczące w programie oraz warunki i sposób ich udostępniania. Krótko zaprezentowano również projekt LUCAS, którego celem było zebranie danych o użytkowaniu terenu w wybranych regionach Unii Europejskiej.
W artykule pt. „Wykorzystanie danych georadarowych SRTM-3 w analizie zróżnicowania ukształtowania terenu Polski” Przemysław Śleszyński z IGiPZ PAN omówił przydatność tego modelu pokrycia terenu do opracowania: mapy hipsometrycznej, mapy deniwelacji, mapy spadków i ekspozycji oraz mapy odchyleń standardowych wysokości, jak również opracowań na potrzeby geografii społeczno-ekonomicznej i zastosowań praktycznych.

Nowy numer PPK zawiera także notatki poświęcone mapie ściennej „Polska – gospodarka” (1:750 000, wyd. Nowa Era) oraz pracom kartograficznym Wilhelma Kolberga. Zamieszczono w nim ponadto recenzje siedmiu publikacji, w tym m.in. podręcznika „GIS w badaniach przyrodniczych” Jacka Urbańskiego, monografii „Zarys dziejów geodezji w Łodzi” oraz II tomu „Narodowego Atlasu Rosji”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama