Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-19| Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Udostępniono średniowieczne mapy Irlandii


Narodowe Archiwum Wielkiej Brytanii zdigitalizowało i udostępniło w internecie zbiór map Irlandii pochodzących z lat 1558-1610.

Do tej pory mapy Hibernii, jak po łacinie nazywano Irlandię, przechowywane były w archiwum i nie pokazywano ich nawet w muzeach. Ostatnio udostępniona kolekcja obejmująca ponad 70 opracowań kartograficznych została zeskanowana i częściowo opublikowana w internecie. Kolorowe mapy przedstawiają fortyfikacje, zamki i miasta, jak również rysunki bitew, wilków czy fantastycznych potworów morskich. Opracowania te zostały wykonane przez znanych wówczas kartografów, a na niektórych z nich widnieją podpisy wysokiej rangi polityków, w tym autograf Królowej Elżbiety I Wielkiej. Większość map powstała w czasie podbojów Irlandii przez Anglików, gdy znajomość terenu była niezbędna do prowadzenia bitew.


mapa z 1567 roku autorstwa Johna Goghe’a

Źródło: BBC News, The National Archives


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS