Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-13| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Ordnance Survey stawia na lasery


Brytyjska agencja kartograficzna Ordnance Survey opublikowała trójwymiarowy model zabudowy dla nadmorskiego kurortu Bournemouth (południowa Anglia). Przy jego opracowaniu wykorzystano zdjęcia lotnicze oraz skaning laserowy.

Model wykonano w ramach trzyletniego projektu badawczego OS. Jego celem jest zbadanie przydatności skanowania laserowego do generowania szczegółowych opracowań kartograficznych. W przypadku modelu Bournemouth wykorzystywano zarówno skanowanie lotnicze, jak i naziemne (tj. samochody wyposażone w skanery).

– Trójwymiarowe mapy nie są niczym nowym, ale to, co udało nam się osiągnąć w Bournemouth, reprezentuje nie stosowany nigdzie wcześniej stopień szczegółowości. Myślę, że miasto to może bez wahania uważać się za najlepiej skartowane miejsce na Ziemi – zachwala rezultaty projektu Glen Hart, dyrektor ds. naukowych OS.

Trójwymiarowy model zabudowy ma być wykorzystywany m.in.: w promocji miasta, w osobistych urządzeniach nawigacyjnych, a także w zarządzaniu kryzysowym, planowaniu przestrzennym, aktualizacji materiałów kartograficznych czy przy opracowywaniu map strat cieplnych dla poszczególnych budynków. Ordnance Survey zapewnia, że technologia ta będzie przez najbliższe 5 lat systematycznie dopracowywana i po tym okresie tego typu modele powinny stać się w Wielkiej Brytanii o wiele powszechniejsze.

Źródło: Ordnance Survey


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS