wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-10-12| GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

ESA obserwowała tajfun Melor


Dzięki zdjęciom wykonanym z satelity Envisat Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) obserwowała tajfun Melor, który uderzył w ubiegłym tygodniu w Japonię i Filipiny.

Obserwacje prowadzono już od 6 października, gdy zjawisko to dopiero powstawało nad Pacyfikiem. Specjaliści dokładnie badali je, interpretując zdjęcia wykonane dzięki spektrometrowi MERIS średniej rozdzielczości (300 m). Stwierdzono m.in., że gdy cyklon docierał do japońskiej wyspy Honsiu, prędkość wiatru osiągnęła 198 km/h. Po zderzeniu z lądem szybko jednak zmalała do 30 km/h.

Jak podaje ESA, zdjęcia satelitarne są najlepszą metodą prognozowania trasy i siły tajfunów. Dzięki urządzeniom zainstalowanym na satelicie Envisat możliwe jest obserwowanie wielu ich cech: prędkości wiatru, struktury chmur, struktury (falowania) powierzchni morza, temperatury powierzchni morza.

Źródło: ESA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt