Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-10-09| Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Lodowce na Spitsbergenie pod kontrolą Politechniki Warszawskiej


Wieloletnia współpraca Politechniki Warszawskiej z Instytutem Geofizyki PAN w zakresie monitoringu lodowców Arktyki zaowocowała wdrożeniem kolejnej nowoczesnej technologii pomiarowej, jaką jest naziemny skaning laserowy.

Zadaniem tegorocznej letniej wyprawy geodetów na Spitsbergen było wykonanie kompleksowego numerycznego modelu terenu lodowca Hansbreen na podstawie naziemnego skanowania laserowego. Projekt ma na celu nowatorskie w skali Svalbardu pozyskanie danych przestrzennych o dynamice powierzchniowych procesów zachodzących na lodowcu. Pomiary zrealizowano wykorzystując skaner dalekiego zasięgu Riegl LPM-321. Rejestracje wykonano w trzech epokach pomiarowych, co pozwoli na uchwycenie zmian powierzchni lodowca.

Lodowiec Hansbreen i skaner Riegl LPM-321

Na podstawie zgromadzonych danych, poza numerycznym modelem terenu, zostanie opracowana wizualizacja 3D. Umożliwi to modelowanie powierzchni lodowca i zbadanie dynamiki strefy czołowej w celu określenia masy odrywającego się lodu. Informacje pochodzące z geometrycznych analiz powierzchni lodowca zostaną wykorzystane w światowych badaniach klimatologicznych dotyczących topnienia lodowców i kontroli poziomu wód oceanicznych.

Pseudoprzestrzenna wizualizacja chmury punktów laserowych na powierzchni lodowca

Zadanie badawcze będzie też podstawą do przygotowania aplikacji dla międzynarodowego projektu dotyczącego pozyskania czterowymiarowego dynamicznego modelu wybranych lodowców w europejskim sektorze Arktyki, którego koordynatorem najprawdopodobniej zostanie Polska.

Projekt „Opracowanie kompleksowego numerycznego modelu terenu (NMT) Hansbreen na podstawie naziemnego skanowania laserowego dla studiów nad dynamiką strefy czołowej lodowca (Hornsund, Spitsbergen)” realizowany jest przez: Zakład Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz spółkę Laser 3D Jacek Krawiec.

Artur Adamek


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama