wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-10-09| Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Lodowce na Spitsbergenie pod kontrolą Politechniki Warszawskiej


Wieloletnia współpraca Politechniki Warszawskiej z Instytutem Geofizyki PAN w zakresie monitoringu lodowców Arktyki zaowocowała wdrożeniem kolejnej nowoczesnej technologii pomiarowej, jaką jest naziemny skaning laserowy.

Zadaniem tegorocznej letniej wyprawy geodetów na Spitsbergen było wykonanie kompleksowego numerycznego modelu terenu lodowca Hansbreen na podstawie naziemnego skanowania laserowego. Projekt ma na celu nowatorskie w skali Svalbardu pozyskanie danych przestrzennych o dynamice powierzchniowych procesów zachodzących na lodowcu. Pomiary zrealizowano wykorzystując skaner dalekiego zasięgu Riegl LPM-321. Rejestracje wykonano w trzech epokach pomiarowych, co pozwoli na uchwycenie zmian powierzchni lodowca.

Lodowiec Hansbreen i skaner Riegl LPM-321

Na podstawie zgromadzonych danych, poza numerycznym modelem terenu, zostanie opracowana wizualizacja 3D. Umożliwi to modelowanie powierzchni lodowca i zbadanie dynamiki strefy czołowej w celu określenia masy odrywającego się lodu. Informacje pochodzące z geometrycznych analiz powierzchni lodowca zostaną wykorzystane w światowych badaniach klimatologicznych dotyczących topnienia lodowców i kontroli poziomu wód oceanicznych.

Pseudoprzestrzenna wizualizacja chmury punktów laserowych na powierzchni lodowca

Zadanie badawcze będzie też podstawą do przygotowania aplikacji dla międzynarodowego projektu dotyczącego pozyskania czterowymiarowego dynamicznego modelu wybranych lodowców w europejskim sektorze Arktyki, którego koordynatorem najprawdopodobniej zostanie Polska.

Projekt „Opracowanie kompleksowego numerycznego modelu terenu (NMT) Hansbreen na podstawie naziemnego skanowania laserowego dla studiów nad dynamiką strefy czołowej lodowca (Hornsund, Spitsbergen)” realizowany jest przez: Zakład Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz spółkę Laser 3D Jacek Krawiec.

Artur Adamek


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
korekta w nawiązaniu Przepraszam. wkradł się błąd w pisaniu. powinno być: z inicjatywy kol. Janka Cisaka

W nawiązaniu do informacji. Na jednym z zebrań ZO Oddziału SGP w Warszawie otrzymałam książkę autorstwa Jerzego Jasnorzewskiego Spitsbergen bez retuszu wydaną z incijatywy kol. Janka Ciska i Zbyszka Pietronia. Ksiązka jest pamiętnikiem pisanym przez autora z okresu pierwszej wyprawy geodetów na Spitsbergen w latach 1957-58. Czyta się jednym tchem. Żałuję bardzo, że jest ona dostępna tylko w niewielkim gronie i nie ma instytucji, które podjęłaby się publikacji na szerszą skalę w większym nakładzie.

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt