wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-08| GIS, Mapy, Firma

Google robi własne mapy i wjeżdża do Pragi


Korzystający z Google Maps internauci donoszą, że z map Stanów Zjednoczonych systematycznie znikają dominujące dotychczas dane Tele Atlasu. Zamiast nich Google proponuje mapy pod własną marką. Inne nowości kartograficzne związane z tą korporacją to m.in.: Street View dla Pragi oraz system raportowania błędów na mapach.

Jak można przeczytać na blogach o tematyce kartograficznej, na rynku amerykańskim jest właściwie tylko dwóch liczących się dostawców danych o krajowej sieci drogowej – Navteq (należący do Nokii) oraz Tele Atlas (należący do TomToma). Rezygnacja Google’a z usług tej ostatniej firmy (co potwierdził z resztą sam jej rzecznik) i wejście na rynek z własnymi mapami oznacza spory wstrząs na amerykańskim rynku geoinformacyjnym. Jak informuje Google na swoim oficjalnym blogu, nowe dane kartograficzne pozyskano głównie na bazie projektu StreetView, a także zdjęć satelitarnych i lotniczych oraz danych USGS.

Opublikowanie własnych map jest najprawdopodobniej głównym powodem wprowadzenia nowej usługi raportowania błędów. Każdy użytkownik Google Maps, gdy zauważy błędne lub nieaktualne dane, może od teraz w szybki sposób poinformować o tym fakcie administratorów serwisu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na mapę i przejść do opcji „Zgłoś problem”. Mechanizm ten nie funkcjonuje jednak jeszcze dla obszaru Polski.

Kolejna nowość Google to dane StreetView dla Pragi oraz siedmiu okolicznych miejscowości, a także dla największych miast kanadyjskich: Calgary, Vancouver, Quebec, Ottawa, Toronto, Montreal i Halifax.

Źródło: Google, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS