Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-28| Teledetekcja, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Zajrzeć z Warszawy na krańce wszechświata



W Collegium Varsoviense rozpoczęły się dzisiaj (28 września) tygodniowe warsztaty naukowe poświęcone przetwarzaniu i interpretacji danych pozyskanych z pokładu europejskiego satelity Planck. Pierwsze wyniki projektu zaprezentowane zostaną 3 października.

Warsztaty prowadzą m.in. prof. Krzysztof. M. Górski (Jet Propulsion Laboratory, Colegium Varsoviense), prof. Jan Błęcki (CBK PAN) oraz dr Charles Lawrence (JPL). Uczestniczy w nich 30 naukowców z 10 krajów, m.in. z Włoch i Francji, gdzie projektowano aparaturę pomiarową satelity. Podczas warsztatów przetwarzane będą dane przesyłane na bieżąco z centrum komputerowego JPL w Berkeley w Kalifornii.

Wstępne wyniki projektu zaprezentowane zostaną przez prof. Krzysztofa Górskiego podczas wykładu inaugurującego nowy rok akademicki. Odbędzie się on 3 października o godzinie 11:00 w sali Bemowskiego Centrum Kultury „Artbem” przy ul. Górczewskiej 201 w Warszawie (wstęp wolny). Pełniejsze wyniki badań mają być dostępne wkrótce w internecie.

Głównym zadaniem wystrzelonego 14 maja 2008 r. satelity Planck jest wykonywanie pomiarów anizotropii mikrofalowego promieniowania kosmicznego z niespotykaną dotąd dokładnością. Wcześniej podobne cele, choć z niższą precyzją, realizowały dwa satelity NASA: WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) i COBE (Cosmic Background Explorer). Dzięki pomiarom mikrofalowym zweryfikowane mają być najważniejsze teorie naukowe dotyczące początków wszechświata, jego ewolucji oraz przyszłości. Na pokładzie satelity zainstalowano dwa instrumenty, których zadaniem jest wykonywanie map całego nieba z rozdzielczością kątową 5′ dla pasma w zakresie od 27 GHz do 1 THz.

Choć Polska nie bierze udziału w misji Planck, to warsztaty udało się zorganizować w naszym kraju dzięki prof. Krzysztofowi Górskiemu, który jest nie tylko naukowcem w NASA, lecz również dyrektorem Instytutu Teledetekcji Collegium Varsoviense, a także wykładowcą tejże uczelni.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama