|2009-09-28|
Teledetekcja, Edukacja, Instytucje, Imprezy
Zajrzeć z Warszawy na krańce wszechświata
W Collegium Varsoviense rozpoczęły się dzisiaj (28 września) tygodniowe warsztaty naukowe poświęcone przetwarzaniu i interpretacji danych pozyskanych z pokładu europejskiego satelity Planck. Pierwsze wyniki projektu zaprezentowane zostaną 3 października.
Warsztaty prowadzą m.in. prof. Krzysztof. M. Górski (Jet Propulsion Laboratory, Colegium Varsoviense), prof. Jan Błęcki (CBK PAN) oraz dr Charles Lawrence (JPL). Uczestniczy w nich 30 naukowców z 10 krajów, m.in. z Włoch i Francji, gdzie projektowano aparaturę pomiarową satelity. Podczas warsztatów przetwarzane będą dane przesyłane na bieżąco z centrum komputerowego JPL w Berkeley w Kalifornii.
Wstępne wyniki projektu zaprezentowane zostaną przez prof. Krzysztofa Górskiego podczas wykładu inaugurującego nowy rok akademicki. Odbędzie się on 3 października o godzinie 11:00 w sali Bemowskiego Centrum Kultury „Artbem” przy ul. Górczewskiej 201 w Warszawie (wstęp wolny). Pełniejsze wyniki badań mają być dostępne wkrótce w internecie.
Głównym zadaniem wystrzelonego 14 maja 2008 r. satelity Planck jest wykonywanie pomiarów anizotropii mikrofalowego promieniowania kosmicznego z niespotykaną dotąd dokładnością. Wcześniej podobne cele, choć z niższą precyzją, realizowały dwa satelity NASA: WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) i COBE (Cosmic Background Explorer). Dzięki pomiarom mikrofalowym zweryfikowane mają być najważniejsze teorie naukowe dotyczące początków wszechświata, jego ewolucji oraz przyszłości. Na pokładzie satelity zainstalowano dwa instrumenty, których zadaniem jest wykonywanie map całego nieba z rozdzielczością kątową 5′ dla pasma w zakresie od 27 GHz do 1 THz.
Choć Polska nie bierze udziału w misji Planck, to warsztaty udało się zorganizować w naszym kraju dzięki prof. Krzysztofowi Górskiemu, który jest nie tylko naukowcem w NASA, lecz również dyrektorem Instytutu Teledetekcji Collegium Varsoviense, a także wykładowcą tejże uczelni.
JK
|