Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-28| Geodezja, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

O geodezji i kształceniu w Pogorzelicy


Na dorocznej konferencji w Pogorzelicy (woj. zachodniopomorskie, 25-26 września) dyskutowano na temat kształcenia w zawodzie geodety i bieżących zagadnień geodezji i kartografii. Przegląd przepisów prawa dotyczących systemu oświaty i wychowania od 1961 roku aż po obowiązującą obecnie ustawę o szkolnictwie wyższym pokazał, jak daleką drogę przebyliśmy w ostatnich kilkudziesięciu latach.

W ustawie o rozwoju systemu oświaty i wychowania z 1961 roku mogliśmy przeczytać, że „System kształcenia i wychowania ma na celu przygotowanie kwalifikowanych pracowników gospodarki i kultury narodowej, świadomych budowniczych socjalizmu”. I dalej, że „rozwój systemu oświaty i wychowania zapewnia każdemu obywatelowi zdobycie wykształcenia podstawowego oraz dostępność wszystkich szczebli i kierunków kształcenia w zależności od zainteresowań i uzdolnień”.
Jeszcze w 1989 roku z rządowych wytycznych w sprawie organizacji kształcenia i wychowania można się było dowiedzieć, że „planując pracę na rok szkolny 1989/90 szkoły i inne placówki powinny twórczo wykorzystać inspiracje i postanowienia zawarte w uchwałach oraz innych dokumentach programowych Sejmu PRL, partii i stronnictw politycznych”.
Dzisiaj obowiązują minima programowe i standardy, a w ustawie o systemie oświaty zamiast o partiach mówi się o chrześcijańskim systemie wartości i uniwersalnych zasadach etyki.

Przegląd aktów prawnych był konieczny, aby przejść do spraw aktualnych. Od wielu lat trwa dyskusja na temat nadawania uprawnień geodezyjnych. Rzecz dotyczy ograniczenia możliwości posiadania uprawnień osobom, które nie mają odpowiedniej wiedzy z zakresu geodezji i kartografii. Jak wiadomo, uprawnienia zawodowe upoważniają do sprawowania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, czyli m.in. kierowania pracami geodezyjnymi i kartograficznymi (podlegającymi zgłoszeniu do PZGiK), pełnienia funkcji inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego czy też wykonywania rozgraniczeń nieruchomości. Posiadanie uprawnień wcale nie jednak gwarantuje poprawnego wykonania pracy geodezyjnej, system ich przyznawania nie jest bowiem szczelny, a uprawnienia nadawane są do końca życia, bez możliwości ich weryfikacji.
Osobnym zagadnieniem są sprawy szkolnictwa geodezyjnego. Na poziomie średnim wielkie wątpliwości budzi dzisiaj dalsze funkcjonowanie techników. Ograniczanie limitu godzin nauczania, likwidacja niektórych przedmiotów, łączenie nielicznych klas w większe, sztuczne podtrzymywanie przy życiu (łączy się je z innymi specjalnościami, np. sanitarną) nie mają większego sensu. Jeśli dorzucić do tego, że absolwenci gimnazjów nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu matematyki, by rozpocząć naukę geodezji, to zrozumiały staje się wniosek o likwidację techników i pozostawienie szkolnictwa średniego tylko na poziomie szkół policealnych.

Szkolnictwo wyższe jest w lepszej sytuacji i z mniejszym lub większym powodzeniem próbuje nadążać za potrzebami rynku. Przeprowadzone niedawno badania wskazują jednak na nienajlepsze przygotowanie absolwentów szkół wyższych do pracy w administracji. Daje tu o sobie znać niedostateczna ich wiedza z zakresu znajomości wciąż zmienianych przepisów prawa. A tych, jak można się było przekonać na konferencji w Pogorzelicy, w najbliższym czasie nam nie zabraknie. W GUGiK trwają bowiem prace nad nowymi rozporządzeniami. Z wypowiedzi przedstawicieli tego urzędu wynika, że należy spodziewać się 11 nowych rozporządzeń. W niektórych przypadkach czekają nas dość gruntowne zmiany. Rozległość prac budzi jednak obawy zarówno o spójność poszczególnych aktów między sobą, jak i o to, czy pracuje się nad tymi najważniejszymi dla funkcjonowania rynku i administracji. Z zasłyszanych nowości: z „grafiku” spadło opracowanie nowego rozporządzenia o opłatach.

XV Konferencję pt. „Geodezja i nauka” (Pogorzelica, 25-26 września) zorganizowały Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza i szczeciński oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W obradach wzięli udział m.in. dyrektorzy departamentów GUGiK: Alicja Kulka i Adolf Jankowski (obydwoje na fot. powyżej), geodeta województwa zachodniopomorskiego Antoni Bielak, geodeta województwa łódzkiego Aleksander Bielicki, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej prof. Kazimierz Szymański, przedstawiciele administracji geodezyjnej i przedsiębiorcy. Sponsorem imprezy była firma Trimble.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama