wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-22| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów PZGiK: jedna mała wielka zmianaMSWiA opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Precyzuje ono niektóre dotychczasowe przepisy i wprowadza jedną niewielką, lecz istotną zmianę.

Rozporządzenie ma zastąpić obecnie obowiązujące (z 17 maja 1999 roku) w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia oraz wyłączania z zasobu, a także udostępniania zasobu.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, eliminuje ono konieczność aktualizacji wszystkich elementów mapy zasadniczej (także tej, która jest niezbędna dla zaprojektowania inwestycji) oraz wskazuje osoby odpowiedzialne za treść mapy służącej do celów projektowych. Zmiana ta widoczna jest w treści „Klauzuli potwierdzającej zaktualizowanie lub sprawdzenie aktualności mapy zasadniczej w terenie w celu wykorzystania jej treści do opracowania mapy do celów projektowych”. Dodano w niej możliwość wpisania zakresu dokonanych zmian w treści mapy. Pojawia się tu także istotna adnotacja, że „Za treść mapy odpowiada osoba kierująca pracami geodezyjnymi i kartograficznymi lub sprawująca nad nimi bezpośredni nadzór”.

W paragrafach 4-6 projektu rozporządzenia określono co składa się na zasób: centralny, wojewódzki i powiatowy (dotychczas opisywał to załącznik do rozporządzenia).
W projekcie sprecyzowano także skład komisji (na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym) powoływanych do oceny wniosków o wyłączenie materiałów z zasobu. Udostępnianie/wgląd do materiałów zasobu (oryginałów) możliwe będzie tylko na podstawie zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych, zamówień na materiały do wykonania prac geod.-kart. lub operatów szacunkowych i dla podmiotów mających interes prawny związany z dostępem do materiałów. Sprzedaż kopii oryginałów (z zasobu bazowego) możliwa będzie tylko na podstawie zgłoszenia pracy geodezyjno-kartograficznej, zamówienia na materiały do wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych nie podlegających zgłoszeniu lub do wykonania operatów szacunkowych. Wgląd do oryginałów materiałów lub sprzedaż ich kopii (w zakresie zasobu użytkowego) następuje, tak jak dotychczas, na podstawie zamówień na mapy i informacje.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów PZGiK

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo towarzysze. Jestem za, nareszcie zaczyna wyraźnie tryumfować komunizm. Wreszcie tzw konstytucyjny zapis o gospodarce rynkowej jest nieporzebnym bzdetem. Towarzysze z GUGiK powinni dostać specjalną nagrodę za utrwalanie komunizmu w poskiej geodezji. Władza zawsze ma rację i za nic nie odpowiada.
odpowiedz zgłoś
Brawo towarzysze. Jestem za, nareszcie zaczyna wyraźnie tryumfować komunizm. Wreszcie tzw konstytucyjny zapis o gospodarce rynkowej jest nieporzebnym bzdetem. Towarzysze z GUGiK powinni dostać specjalną nagrodę za utrwalanie komunizmu w poskiej geodezji. Władza zawsze ma rację i za nic nie odpowiada.
odpowiedz zgłoś
Administrator Nie jest za ostre :-)
odpowiedz zgłoś
Do Wójta Czytali, czytali. Tylko ich zatkało po przeczytaniu czegoś tak kuriozalnego. Masz rację: jak można zmuszać wykonawcę geodezyjnego do brania odpowiedzialności za coś co zrobili inni??? Cała władza w ręce ośrodków, a cała odpowiedzialność na barki geodety. Chyba twórcę tego zapisu o odpowiedzialności zupełnie porąbało (Panie Adminie: czy to nie za ostre sformułowanie?). Przecież ośrodki uważają (a przynajmniej w większości przypadków tak twierdzą), że mają wspaniałe materiały w zasobie. Skoro tak, to dlaczego boją się odpowiedzialności? Koledzy geodeci, spróbujmy otrząsnąć się z tego niebywałego dyktatu ośrodków. Ścigają nas za różne bzdety zwane usterkami, my przynosimy im wyniki naszej pracy, a oni łaskawie za te wyniki każą sobie jeszcze płacić! Przecież to jest bandytyzm w majestacie prawa. Do zrobienia mapy dla celów projektowych, a o taką chodzi naszym zleceniodawcom, niepotrzebna jest ta cholerna mapa zasadnicza. Jedyne co byłoby potrzebne z ośrodka to osnowa, też juz niedługo.
odpowiedz zgłoś
Dziwna cisza Koledzy wykonawcy chyba nie czytali,jaki pasztecik nam szykują.Jeszcze bym się zgodził za odpowiedzialność w zakresie nowego pomiaru-ale jak mam odpowiadać za treść już istniejącą to lepiej mierzyć wszystko od nowa(ceny w górę) lub nie przyjmować takich zleceń.Z drugiej strony może się skończy podpisywanie map za kogoś.Tylko docelowo w jakim kierunku to pójdzie?
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS