Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-16| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Hiperspektralna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna


18 września wystrzelony tydzień wcześniej japoński moduł towarowy dostarczy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dwa eksperymentalne hiperspektralne urządzenia obrazujące: HICO oraz RAIDS. Aparaturę zaprojektowano w amerykańskim Naval Research Laboratory (NRL).

HICO (Hyperspectral Imager for the Coastal Ocean) będzie generować obrazy w zakresie od 380 do 1000 nm i przesyłać je na Ziemię w czasie rzeczywistym. Pozyskiwane zdjęcia będą udostępniane cywilnym użytkownikom przez Uniwersytet Stanu Oregon i mają być wykorzystywane m.in. do badań czystości wody, klasyfikacji dna zbiorników, pomiarów batymetrycznych oraz tworzenia map roślinności przybrzeżnej.

Z kolei RAIDS (Remote Atmospheric and Ionospheric Detection System) wykorzystywany będzie przede wszystkim do pomiarów właściwości fizycznych i chemicznych jonosfery. Instrument ten składa się z 2 spektrografów i 3 spektrometrów obrazujących w zakresie 55-874 nm. Wyniki pomiarów zostaną wykorzystane do opracowania dokładniejszych modeli górnej warstwy atmosfery, które będą przydatne m.in. dla satelitów systemu GPS.

Jak podkreśla dr Mike Corson z NRL, jeszcze nigdy ISS nie była wykorzystywana jako platforma badań teledetekcyjnych. Zaletą instalacji urządzeń HICO i RAIDS na pokładzie stacji jest możliwość testowania ich funkcjonalności przy różnym oświetleniu (ISS nie znajduje się na orbicie heliosynchronicznej), a także zapewnienie instrumentom stałego dostępu do zasilania, łącza telekomunikacyjnego i ewentualnego serwisu.

Źródło: NRL


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS