|2009-09-16|
Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje
Hiperspektralna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
18 września wystrzelony tydzień wcześniej japoński moduł towarowy dostarczy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dwa eksperymentalne hiperspektralne urządzenia obrazujące: HICO oraz RAIDS. Aparaturę zaprojektowano w amerykańskim Naval Research Laboratory (NRL).
HICO (Hyperspectral Imager for the Coastal Ocean) będzie generować obrazy w zakresie od 380 do 1000 nm i przesyłać je na Ziemię w czasie rzeczywistym. Pozyskiwane zdjęcia będą udostępniane cywilnym użytkownikom przez Uniwersytet Stanu Oregon i mają być wykorzystywane m.in. do badań czystości wody, klasyfikacji dna zbiorników, pomiarów batymetrycznych oraz tworzenia map roślinności przybrzeżnej.
Z kolei RAIDS (Remote Atmospheric and Ionospheric Detection System) wykorzystywany będzie przede wszystkim do pomiarów właściwości fizycznych i chemicznych jonosfery. Instrument ten składa się z 2 spektrografów i 3 spektrometrów obrazujących w zakresie 55-874 nm. Wyniki pomiarów zostaną wykorzystane do opracowania dokładniejszych modeli górnej warstwy atmosfery, które będą przydatne m.in. dla satelitów systemu GPS.
Jak podkreśla dr Mike Corson z NRL, jeszcze nigdy ISS nie była wykorzystywana jako platforma badań teledetekcyjnych. Zaletą instalacji urządzeń HICO i RAIDS na pokładzie stacji jest możliwość testowania ich funkcjonalności przy różnym oświetleniu (ISS nie znajduje się na orbicie heliosynchronicznej), a także zapewnienie instrumentom stałego dostępu do zasilania, łącza telekomunikacyjnego i ewentualnego serwisu.
Źródło: NRL
|