Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-15| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

GeoEye-1: rok na orbicie, nowy kontrakt i brat w drodze


Wysokorozdzielczy satelita teledetekcyjny GeoEye-1 obchodzi pierwsze urodziny. Wystrzelono go 6 września 2008 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii. Od tego czasu satelita wykonał ponad 200 tys. zdjęć Ziemi, z których cześć przeszła już do historii.

Światowe media obiegły w ciągu ostatniego roku m.in. obrazy satelitarne Waszyngtonu podczas inauguracji prezydentury Baracka Obamy, a także ujecie prezentujące start północnokoreańskiej rakiety balistycznej. Popularność satelity wzrosła także dzięki kontraktowi z Google, dzięki czemu efekty pracy aparatu można podziwiać za pomocą bezpłatnej aplikacji Google Earth.

O wysokiej jakości obrazów pozyskiwanych z pokładu GeoEye-1 świadczyć może przedłużenie w tym miesiącu przez amerykańską Agencję Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA) kontraktu na dostawę wysokorozdzielczych zdjęć wykonywanych m.in. przez ten aparat. Umowa opiewa na 50 mln dolarów.

W 2013 roku firma GeoEye planuje wystrzelić satelitę GeoEye-2, który ma generować zdjęcioa o rozdzielczości nawet do 25 cm. ITT Corporation rozpoczęła już pracę nad elektroniką oraz kamerą dla tego aparatu. Warto jednak dodać, że zgodnie z obowiązującymi w stanach Zjednoczonych regulacjami prawnymi, odbiorcy cywilni mogą otrzymywać obrazy satelitarne o rozdzielczości powyżej 50 cm. W przypadku produktów wyższej jakości wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia.

Źródło: GeoEye


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama