Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-15| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Amatorski "satelita" za niecałe 450 zł!


Trójka studentów ze Stanów Zjednoczonych skonstruowała i wystrzeliła 2 września br. proste urządzenie teledetekcyjne, które wzniosło się na wysokość ponad 30 km i wykonało zdjęcia naszej planety. Całkowity koszt amatorskiej misji wyniósł… 148 dolarów.

Projekt o nazwie „Icarus” to po prostu balon, pod który podwieszono: zbiornik z helem, aparat Canon A470, wyposażony w GPS telefon Motorola i290 oraz cztery baterie typu AA. Całość waży około 800 gram. W trakcie trwającego 5 godzin lotu balon wzniósł się na 93 tys. stóp (około 31 km) i przeleciał 20 mil. Choć wykorzystywanie balonów w teledetekcji ma bardzo długą historię, to projekt „Icarus” wyróżniają wyjątkowo niskie koszty. Dla porównania analogiczna misja przeprowadzona niedawno przez hiszpańskich studentów i opisana w „New Scientist” kosztowała ponad 1,3 tys. dolarów.

Grupa pasjonatów zapowiedziała, że już wkrótce przeprowadzą kolejne próby z „Icarusem”. Co więcej, w internecie planują zamieścić szczegółową instrukcję wykonania analogicznego urządzenia. Studenci zapewniają także, że misja balonu w żadnym wypadku nie łamie regulacji Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), o ile całkowita waga urządzenia nie przekracza 4 funtów.

Źródło: 1337arts


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS